Rosną zapasy i długi kopalni

Maria Trepińska
opublikowano: 14-06-2007, 00:00

Branża węglowa traci płynność finansową, a lato za pasem, co oznacza spadek sprzedaży. Zobowiązania sięgają już 6,2 mld zł.

Branża węglowa traci płynność finansową, a lato za pasem, co oznacza spadek sprzedaży. Zobowiązania sięgają już 6,2 mld zł.

Na pierwszy rzut oka nie jest najgorzej. W ciągu czterech miesięcy branża wypracowała 194,3 mln zł zysku netto, tyle co przed rokiem. Zysk na sprzedaży węgla na koniec kwietnia wyniósł 305 mln zł i był niższy o blisko 55 mln zł. Spółki węglowe na bieżąco regulowały zobowiązania budżetowe i wobec ZUS. Jednak głębsza analiza wyników sektora, ujawnionych przez Ministerstwo Gospodarki, pokazuje, że gromadzą się ciemne chmury — sezon wiosenno-letni oznacza naturalny spadek sprzedaży węgla. Tymczasem zobowiązania branży sięgają już 6,2 mld zł.

Pod kreską znalazła się Kompania Węglowa (KW), która skupia 17 kopalni. Na koniec kwietnia miała 61,8 mln zł strat.

— Straty wynikają z kłopotów technicznych z wydobyciem oraz ze zbytem węgla kiepskiej jakości — mówi Zbigniew Madej, rzecznik KW.

KW ma na hałdach prawie 1,5 mln ton węgla bardzo kiepskiej jakości, o dużej zawartości kamienia. Taki wydobywa m.in. kopalnia Piast. Nieoficjalnie wiadomo, że w maju straty KW się powiększyły. Według Krzysztofa Tchórzewskiego, wiceministra gospodarki, jej sytuację poprawi wymiana ponad 36 proc. akcji Ciechu, wartych ponad 800 mln zł, na inne płynne walory.

Największe zyski na koniec kwietnia miała Jastrzębska Spółka Węglowa — ponad 150 mln zł, Katowicki Holding Węglowy zarobił 76 mln zł netto. Obie spółki przygotowują się do prywatyzacji poprzez GPW. W tym miesiącu pod obrady Rady Ministrów trafi strategia branży na lata 2007-15, w której znalazły się zapisy o zmianach własnościowych.

— Prywatyzacja spółek poprzez giełdę z zachowaniem pakietu kontrolnego przez państwo to dobre rozwiązanie dla górników i gospodarki — ocenia Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu