Równocześnie z akcyzą wzrosły ceny benzyn

Michał Bichniewicz
opublikowano: 04-06-1999, 00:00

Równocześnie z akcyzą wzrosły ceny benzyn

Od 1 czerwca obowiązują nowe, wyższe stawki akcyzowe na paliwa. Tym razem akcyza na benzynę wzrosła o 65-71 zł/t, zaś oleju napędowego — o 39-42 zł/t. Skala podwyżek jest więc podobna do marcowej. Przypomnijmy, że jest to trzecia zmiana akcyzy w tym roku, zaś kolejną resort finansów zaplanował na 1 września.

WRAZ ZE WZROSTEM podatku akcyzowego, 1 czerwca zdrożały paliwa w krajowych rafineriach — po raz dziewiąty w tym roku. Zgodnie z naszymi przewidywaniami, obaj najwięksi krajowi producenci tylko w części przenieśli na ceny paliw zwiększone obciążenia podatkiem akcyzowym. Pozwoliły im na to, czy też raczej zmusiły, niskie ceny paliw w Europie i utrzymująca się konkurencyjność ich importu. Zarówno Petrochemia Płock, jak i Rafineria Gdańska zdecydowały się zwiększyć na razie ceny benzyn, pozostawiając bez zmian ceny oleju napędowego. Benzyny produkcji płockiego zakładu zdrożały o 50 zł/t, zaś benzyny z Gdańska o 35 zł/t. W ślad za nimi w górę poszły ceny w rafineriach południowych. Najbardziej w Rafinerii Gorlice, która jako jedyna w całości przeniosła wzrost akcyzy na ceny swoich produktów. Producenci ci, podobnie jak Petrochemia i Rafineria Gdańska, utrzymali na razie bez zmian ceny oleju napędowego. W Gdańsku i Trzebini tańszy był natomiast nie objęty akcyzą lekki olej opałowy.

DO POŁOWY tygodnia większość krajowych hurtowni nie podjęła decyzji o zmianie cen. Z pewnością zrobią to w najbliższym czasie. Na razie tylko w części baz hurtowych podwyższono ceny benzyn. Taniał natomiast olej napędowy na skutek obniżek cen tego paliwa, wprowadzonych przez producentów przed tygodniem.

Podwyżki cen benzyn nie zdążyły jeszcze dotrzeć na stacje paliw, gdzie korekty cen miały miejsce jedynie u części dystrybutorów. W niektóry województwach obserwowano spadek cen detalicznych oleju napędowego. Tańszy był on na stacjach m. in. w rejonie Bydgoszczy, Katowic, Kielc.

MIMO że średnie krajowe ceny detaliczne paliw nie ulegną zmianie, fali podwyżek na stacjach kierowcy mogą oczekiwać już w następnym tygodniu. Na paliwową inflację z ulgą patrzą jedynie użytkownicy pojazdów zasilanych gazem płynnym. Jest to jedyne paliwo, które nie drożeje. Przyczyniają się do tego niskie ceny propanu- -butanu w kraju i za granicą. Nie bez znaczenia jest jednak fakt, że autogaz pozostawał pod większą ochroną fiskusa niż benzyny i olej napędowy.

Powyższe informacje przygotowano na podstawie cotygodniowego serwisu „Polski Rynek Paliw” wydawanego przez firmę konsultingową BROG Bichniewicz i Rudnicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Bichniewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Równocześnie z akcyzą wzrosły ceny benzyn