Rozwój to sprawa strategiczna

Dorota Gąsowska
opublikowano: 04-09-2006, 00:00

Rząd przyjął projekt ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, który przygotował resort rozwoju regionalnego.

Dokument trafi do Sejmu i być może uda się wprowadzić go w życie z początkiem 2007 r. Określa on, jakie podmioty muszą prowadzić politykę rozwoju, jak również tryb współpracy między nimi, źródła finansowania oraz instrumenty, za pomocą których polityka rozwoju ma być realizowana. Dokument ten jest niezbędny, by można było realizować programy operacyjne w latach 2007-13. Dzięki niemu razem ze środkami publicznymi zostanie wydane około 100 mld EUR.

Jednolitość

Sposoby realizacji polityki rozwoju będą określone w strategiach rozwoju na poszczególnych poziomach. Za strategię rozwoju kraju i strategie sektorowe odpowiadać będzie rząd, za wojewódzkie — samorządy województw, a za strategie rozwoju lokalnego — samorządy powiatowe i lokalne. Dokument będzie miał ograniczone zastosowanie jedynie do programów operacyjnych z dwóch funduszy: Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich i Europejskiego Funduszu Rybackiego.

— Podstawowym celem ustawy jest stworzenie ram prawnych, które ujednolicą sposób prowadzenia polityki rozwoju. Obecnie ministrowie mogą przygotowywać swoje strategie, nie są one ze sobą w żaden sposób powiązane. Proponujemy, aby podstawową rolę pełniła Strategia Rozwoju Kraju, a inne strategie rządowe będą musiały być z nią zgodne, zarówno jeśli chodzi o kwestie merytoryczne, jak i okres obowiązywania. Ustawa będzie miała zastosowanie do programów finansowanych zarówno ze środków unijnych, jak i krajowych — mówi Grażyna Gęsicka, minister rozwoju regionalnego.

Nic w trakcie

Resort zaproponował wiele zmian. Ustawa wprowadza zasadę, że podmiot spoza sektora finansów publicznych, który źle wydatkował publiczne pieniądze, nie będzie mógł otrzymać dofinansowania przez 3 lata. Ponadto za naruszenie zasad wydatkowania środków odpowiadać będą władze samorządowe.

— Zmianie uległy także inne procedury. Wprowadziliśmy zasadę, że w trakcie trwania konkursu nie można zmieniać jego zasad i terminu zamknięcia. Szczegółowo określone zostały także warunki składania odwołań. W odwołaniach nie będzie rozpatrywana merytoryczna strona projektu, ale to, czy został on rozpatrzony zgodnie z procedurą — dodaje Tomasz Nowakowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.

Jeśli odwołanie zostanie rozpatrzone pozytywnie, pieniądze mogą być wypłacone z rezerwy (około 1 proc. środków), która zazwyczaj jest pozostawiona na takie cele.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Gąsowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Rozwój to sprawa strategiczna