RPP nie obniżyła stóp procentowych mimo nacisków

26-04-2001, 13:15

WARSZAWA (Reuters) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła wszystkie stopy procentowe na niezmienionym poziomie, nie ulegając presji polityków domagających się redukcji stóp.

Na godzinę 16.00 RPP zwołała konferencję prasową, na której wyjaśni przyczyny decyzji, która była spodziewana przez większość analitykow.

"W dniach 25-26 kwietnia 2000 roku odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada omówiła kształtowanie się procesów inflacyjnych i postanowiła nie zmieniać parametrów polityki pieniężnej" - podano w czwartkowym komunikacie.

Minimalna stopa 28-dniowych operacji otwartego rynku pozostała na poziomie 17 procent, a stopa lombardowa na poziomie 21 procent. Stopa redyskontowa nadal wynosi 19,5 procent.

Ostatnia obniżka miała miejsce podczas marcowego posiedzenia. Wówczas wszystkie stopy zostały obniżone o 100 punktów bazowych.

W ostatnich dniach minister finansów i minister gospodarki próbowali wywierać presję na Radę, aby ta obniżyła stopy, co powinno pomóc ożywić gospodarkę.

((Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / RPP nie obniżyła stóp procentowych mimo nacisków