Rusza badanie stanu finansów w Stoenie

Agnieszka Berger
04-04-2002, 00:00

15 kwietnia rozpocznie się, według nieoficjalnych informacji, due diligence w warszawskim Stoenie. Każdy z czwórki potencjalnych inwestorów dostanie tydzień na zbadanie kondycji stołecznego dystrybutora energii. To oznacza, że wiążące oferty zakupu powinny wpłynąć do MSP nie później niż w połowie czerwca.

Nie wiadomo jeszcze, który z czwórki potencjalnych nabywców Stoenu pierwszy zbada prywatyzowaną spółkę. Jeśli kryterium będzie cena zaproponowana we wstępnej ofercie, na pierwszy ogień powinni pójść Belgowie z Electrabela, którzy niezobowiązująco wycenili 25 proc. akcji warszawskiego dystrybutora na przeszło 700 mln zł. Jako drudzy do due diligence przystąpiliby wtedy przedstawiciele Electricite de France — francuski olbrzym zaoferował wstępnie 600 mln zł za pierwszy pakiet akcji Stoenu. Trzeci byliby Niemcy z RWE — z ceną około 550 mln zł, a ostatni badanie rozpoczęliby Amerykanie z PSEG, oferujący niewiążąco ponad 540 mln zł.

Według nieoficjalnych informacji, badanie finansów warszawskiego dystrybutora rozpocznie się 15 kwietnia. Każdy z inwestorów dostanie prawdopodobnie tydzień na zebranie potrzebnych danych.

To oznacza, że — biorąc pod uwagę opóźnienia związane z długim majowym weekendem — due diligence nie powinno potrwać dłużej niż do końca drugiej dekady maja. Jeżeli wszystko przebiegnie bez zakłóceń, nie później niż w połowie czerwca na biurku ministra skarbu powinny znaleźć się wiążące oferty zakupu akcji warszawskiej spółki.

Nie ma wątpliwości, że wiążące propozycje cenowe inwestorów ulegną zmianie w stosunku do ofert wstępnych. O tym, jaki będzie zakres tych zmian, zdecyduje nie tylko przebieg due diligence, ale też ostateczna strategia sprzedaży spółki, jaką przyjmie resort skarbu.

Chodzi głównie o termin objęcia przez inwestora większościowego pakietu akcji Stoenu. Istotne będą też oczekiwania MSP w zakresie podwyższenia kapitału dystrybutora. Choć minister skarbu dotychczas oficjalnie nie wypowiedział się na ten temat, można się spodziewać, że resort będzie dążyć do zdecydowanego „skrócenia czasu transakcji”. Szybka sprzedaż większościowego pakietu akcji, podobnie jak rezygnacja z wymogu podwyższenia kapitału (w Stoenie zupełnie niepotrzebnego), zapewni MSP pokaźną część zaplanowanych na 2002 r. wpływów z prywatyzacji, sięgających 6 mld zł. Jednocześnie zniknie problem, który towarzyszył dotychczas wszystkim dużym prywatyzacjom w energetyce, polegający na sprzedaży inwestorom mniejszościowych udziałów w spółkach wraz z faktyczną kontrolą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rusza badanie stanu finansów w Stoenie