Rynek biurowy ożywia się powoli

Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 01-06-2010, 00:00

Wysokość stawek czynszu na rynku biurowym Europy wciąż się waha, jednak widać szanse na stabilizację.

Wysokość stawek czynszu na rynku biurowym Europy wciąż się waha, jednak widać szanse na stabilizację.

Według najnowszego raportu Jones Lang LaSalle "Krótkoterminowy cykl zmiany czynszów w Europie — I kwartał 2010" gospodarki krajów Europy wychodzą z kryzysu, na co wskazuje wzrost stawek czynszów w obiektach biurowych. W I kwartale 2010 r. pierwszy raz od 2008 r. zwiększył się tzw. europejski indeks stawek czynszowych w obiektach biurowych. Największy wzrost zaobserwowano w Moskwie i w Londynie, a także w Brukseli. Na niektórych rynkach wystąpiły jednak spadki stawek czynszowych. Największe były w Dublinie (-7,6 proc.), Madrycie (-2,5 proc.) i Budapeszcie (-2,4 proc.).

Brak nowych projektów

W I kwartale 2010 r., w stosunku do poprzednich trzech miesięcy łączna powierzchnia wynajęta w Europie zmniejszyła się o 9 proc. Przyczyniły się do tego przede wszystkim wahania na rynkach państw z zachodniej części kontynentu. Odwrotna tendencja wystąpiła w Europie Środkowej i Wschodniej, gdzie zanotowano sześcioprocentowy wzrost.

W efekcie spadku popytu na powierzchnie biurowe deweloperzy rezygnowali z nowych inwestycji. W I kwartale 2010 r. do użytku oddano około 1,2 mln mkw. biur.

— W Londynie już jest zauważalny niedostatek niektórych typów powierzchni biurowej. Od początku kryzysu, utrudnienia w dostępie do finansowania oraz brak zaufania deweloperów do rynku spowodowały wstrzymanie nowych inwestycji. Na wielu rynkach Europy firmy deweloperskie wciąż borykają się z problemami finansowymi i nie planują realizacji nowych projektów. Wywoła to na pewną dysproporcję podaży w stosunku do popytu — przewiduje Chris Staveley, dyrektor w Europejskim dziale rynków kapitałowych w Jones Lang LaSalle.

Mniej pustostanów

Wraz ze spadkiem liczby nowych inwestycji i z pierwszymi oznakami rosnącego popytu na powierzchnię biurową, w I kwartale 2010 r. wskaźnik pustostanów w Europie przestał rosnąć i utrzymał się na poziomie ponad 10 proc. To pierwsza oznaka stabilizacji.

Na poszczególnych rynkach sytuacja wygląda różnie: w Londynie odnotowano spadek powierzchni niewynajętej, zaś w Hadze, Luksemburgu i Barcelonie jej wzrost.

2,4

mln mkw. Tyle powierzchni biurowej wynajęto w Europie w pierwszym kwartale 2010 r...

9%

...a o tyle zmniejszyła się w tym samym czasie powierzchnia biur wynajmowanych na starym kontynencie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu