Czytasz dzięki

Rynek boi się o lockdown w Europie

Rafał Sadoch, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 27-10-2020, 11:06

Nowy tydzień rozpoczął się fatalnie dla ryzykownych aktywów wraz z tym jak wzrost ilości nowych przypadków Covid-19 zaczął przekładać się na przywracane obostrzeń, a nadzieje na wprowadzenie pakietu fiskalnego w USA w niedługim czasie odeszły w zapomnienie.

Wczorajsza sesja na Wall Street zakończyła się blisko 2% spadkami, a niemiecki Dax w obawie o przywracanie restrykcji w Europie stracił niespełna 4%. Notowania kontraktów terminowych próbują odrabiać dziś straty, a na otwarciu sesji na Starym Kontynencie główny indeks niemieckiej giełdy wraca w okolice 12200 pkt. Trudno jednak o zasadniczą poprawę nastojów, bowiem największe zagrożenie związane z dalszym rozwojem pandemii pozostaje aktualne, a sytuację dodatkowo podgrzewają przyszłotygodniowe wybory w USA.

W sondażach Donald Trump wciąż mocno traci do Bidena, który nie jest preferowany przez inwestorów na Wall Street. W Europie coraz szersza jest dyskusja nt. lockdownu na wzór tego z marca. W tym kierunku może zmierzać Francja, gdzie wirus w ostatnich dniach znacząco przybiera na sile. W USA liczba nowych przypadków Covid-19 ponownie dobija do 80 tys. dziennie, ale tam skłonność do przywracania restrykcji jest dużo niższa niż na Starym Kontynencie.

Na rynku walutowym po wczorajszych zwyżkach dolara notowania stabilizują się, a kurs EURUSD znajduje się na poziomie 1.18. Uwzględniając większe szanse na przywracanie restrykcji w Europie niż w USA oraz relatywnie wyższe momentum wzrostowe za oceanem, krótkoterminowe ryzyka dla głównej pary walutowej pozostają skierowane w dół. Perspektywę do wzrostów euro ograniczają również ponure nastroje na rynkach finansowych oraz bardzo niepokojący rozwój pandemii na Starym Kontynencie.

Ponownie zyskują dziś waluty antypodów, co nie wpisuje się ogólny obraz sentymentu rynkowego. Może wynikać to z obecnie panującej relatywnie lepszej sytuacji w Australii czy Nowej Zelandii jeśli chodzi o zagrożenia związane z koronawirusem. To jedne z krajów, które relatywnie dobrze poradziły sobie z epidemią. Na potwierdzenie tej tezy można dać przykład dolara kanadyjskiego czy korony norweskiej - waluty te radzą sobie już dużo gorzej. Częściowo jest to wynikiem niższych niż przed kryzysem pandemii cen ropy naftowej.

Notowania czarnego złota w obawie przed spadkiem popytu i budowaniem nadpodaży na globalnym rynku osuwają się w przypadku odmiany WTI w kierunku 38 USD za baryłkę.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane