Czytasz dzięki

Rynek oczekuje zejścia stopy w USA do zera

opublikowano: 09-03-2020, 13:38

Po raz pierwszy w historii cała krzywa rentowności USA jest poniżej 1 proc. bo rosnące oczekiwanie rynku, że Fed obniży główną stopę do zera w nadchodzących miesiącach, skłania inwestorów do kupowania papierów o dłuższym terminie zapadalności.

Rynek uwzględnia w cenach obniżkę głównej stopy o ok. 80 pkt. bazowych w marcu i o 100 pkt. do lipca. Oznaczałoby to sprowadzenie jej do zera. Te oczekiwania stoją za wzrostem cen obligacji USA i spadkiem rentowności „trzydziestolatek” o nawet 59 pkt. bazowych. Benchmarkowe obligacje Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w historii notowane są z ujemną rentownością,  „dwulatki” Niemiec również są drogie jak nigdy wcześniej.

Sytuacja na rynku, będąca skutkiem obaw wywołanych przez rozpoczęcie wojny cenowej między największymi eksporterami ropy, skłoniła Fed w Nowym Jorku do ogłoszenia zwiększenie w tym tygodniu operacji overnight i repo aby zapewnić płynność i zmniejszyć presję na rynek pieniężny.

 Im więcej o tym myślę, tym bardziej sensowny wydaje mi się spadek stopy procentowej w USA poniżej zera w pewnym momencie w niedługim czasie – powiedział Chris Rands, zarządzający portfelem w Nikko Asset Management w Sydney. – Nie byłbym zaskoczony gdyby USA spróbowały ujemnych stóp, szczególnie w sytuacji kiedy krach ropy zwiększa obawy wywołane przez wirusa – dodał.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA