Rynek wtórny dostał skrzydeł

opublikowano: 10-07-2019, 22:00

Długo utrzymujący się popyt napędza ceny mieszkań z drugiej ręki — wynika z raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance.

Z opublikowanego niedawno przez NBP raportu za I kw. wynika, że nabywcy mieszkań nie akceptują już stawek na rynku pierwotnym i coraz częściej kupują na rynku wtórnym. W konsekwencji lokale z drugiej ręki drożeją. Potwierdza to najnowszy raport Metrohouse i Gold Finance, który ukazał, że w II kw. 2019 r. (w porównaniu z I kw.) ceny poszły w górę w niemal każdym z analizowanych miast. Wyjątkiem jest Kraków.

Stawki poszybowały natomiast w Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. W mieście Neptuna w ciągu roku zwyżka przekroczyła 22 proc. W pozostałych miastach, poza Krakowem, mieszkania średnio podrożały o więcej niż 15 proc. w ujęciu rocznym. Z kolei w Warszawie analitycy Metrohouse odnotowali najwyższą w historii zestawienia średnią cenę za m kw. mieszkania na rynku wtórnym, która w II kw. wyniosła 9403 zł.

— W większości miast sprzedający nie są zbyt otwarci na obniżanie cen — zarówno na etapie ekspozycji oferty na rynku, jak i w ostatecznych negocjacjach. Najwięcej, średnio 3 proc., można było wynegocjować we Wrocławiu. W tym mieście sprzedający są też najbardziej skłonni do korekty cen w przypadku przedłużającego się czasu sprzedaży — mówi Marcin Jańczuk, analityk w Metrohouse.

Z Barometru Metrohouse i Gold Finance wynika, że 28 proc. transakcji na rynku wtórnym można zakwalifikować jako zakupy inwestycyjne. Zwykle są to mieszkania do 40- -50 m kw., które najszybciej znikają z rynku. W Warszawie blisko 70 proc. transakcji zawierana jest na mieszkania o metrażu 35- -65 m kw. W pozostałych analizowanych miastach — Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Łodzi — szczególnym zainteresowaniem cieszą się lokale o powierzchni 35-50 m kw.

— W Warszawie trudno jest o zakup mieszkania w cenie poniżej 6 tys. zł za m kw., a dominującym zakresem cen transakcyjnych jest 8-10 tys. zł za m kw. Już 35 proc. wszystkich transakcji w stolicy zawieranych jest w cenach powyżej 10 tys. zł za m kw. — twierdzi ekspert Metrohouse.

W Warszawie ponad połowa kupujących mieszkania z drugiej ręki płaci za nie poniżej 500 tys. zł. W przypadku pięciu pozostałych miast ponad 50 proc. transakcji mieści się w kwocie do 300 tys. zł. Analitycy Metrohouse i Gold Finance obliczyli także średni czas sprzedażylokalu na rynku wtórnym. Przeciętnie właściciele czekali na nabywcę 129 dni — podobnie jak rok temu. W Warszawie jednak czas oczekiwania na transakcję skrócił się do 107 dni, czyli o tydzień. W mniejszych miejscowościach średnia wynosi 111 dni — o 13 dni mniej r/r.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu