Rząd z niecierpliwością czeka na RPP

Reuters
24-01-2002, 08:00

Barbara Woźniak WARSZAWA (Reuters) - Premier Leszek Miller oczekuje od Rady Polityki Pieniężnej (RPP) współpracy przy realizacji rządowego programu społeczno- gospodarczego oraz "z niecierpliwością oczekuje" na obniżkę stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu RPP.

Barbara Woźniak

WARSZAWA (Reuters) - Premier Leszek Miller oczekuje od Rady Polityki Pieniężnej (RPP) współpracy przy realizacji rządowego programu społeczno- gospodarczego oraz "z niecierpliwością oczekuje" na obniżkę stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu RPP.

Podczas środowej konferencji prasowej podsumowującej 100 dni pracy rządu SLD-PSL Miller powiedział, że w najbliższy wtorek rząd przyjmie program społeczno-gospodarczy, którego celem jest rozwój przędsiębiorczości oraz zmniejszenie ponad 17-procentowego bezrobocia.

Dodał też, że bez współpracy ze strony Rady program ten nie może być realizowany.

Rząd i RPP były od dłuższego czasu w sporze co do wysokości stóp procentowych oraz słabnącej gospodarki. Zwieńczeniem sporu było spotkanie przedstawicieli rządu i RPP 10 stycznia, które jednak nie rozwiało zagrożenia wiszącego nad niezależnością RPP.

"To jest spór, który ma istotne znaczenie i znacznie dalej wybiega poza kwestie stosunków między Radą Polityki Pieniężnej a rządem. Stopy procentowe zostały wprawdzie w ostatnich miesiącach obniżone, ale realnie nie zostały obniżone" - powiedział Miller.

"Program społeczno-gospodarczy, który przyjmiemy we wtorek, nie będzie mógł być zrealizowany bez synchronizacji działań rządu i działań RPP (...) Chodzi nie to jakie są relacje między nami, a o to czy RPP włączy się w proces ożywienia gospodarki, nadania impulsów wzrostu i z niecierpliwością oczekujemy na najbliższe posiedzenie RPP" - dodał.

Przedstawiciele rządzącej koalicji nie wycofali wniosku o zmiany w ustawie o banku centralnym, które miały na celu zmusić RPP do obniżenia stóp.

To, zdaniem analityków, sugeruje, że rząd nie wyklucza zmian legislacyjnych, jeśli Rada nie obniży stóp.

Choć spotkanie przedstawicieli rządu i RPP nie rozwiało zagrożenia wiszącego nad niezależnością RPP, to jednak złagodziło złowrogi ton towarzyszący wcześniejszym dyskusjom o stopach procentowych.

Najbliższe posiedzenie Rady odbędzie się 29-30 stycznia.

W ubiegłym roku RPP obniżała stopy procentowe sześć razy łącznie o 750 punktów bazowych i obecnie główna stopa rynkowa jest na poziomie 11,5 procent. Jednak przy inflacji rzędu 3,6 procent w grudniu realne stopy procentowe pozostają jednymi z najwyższych w Europie.

Miller powiedział także w środę, że 16 czerwca odbędą się wybory samorządowe.

"Wybory odbędą się 16 czerwca. Będziemy po raz pierwszy wybierać w wyborach powszechnych prezydentów, wójtów i burmistrzów" - powiedział.

Wybory samorządowe będą swojego rodzaju próbą dla rządzącej koalicji Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rząd z niecierpliwością czeka na RPP