Rzeczywisty stan rejestru beneficjenta

Centralny rejestr beneficjentów rzeczywistych działa już od października 2019 r., a na sześć tygodni przed upływem terminu zgłoszeń dokonało tylko 6 proc. firm. Za niedopełnienie obowiązku grozi im 1 mln zł kary

Przeczytaj tekst i dowiedz się:

  • Kto ma obowiązek rejestracji w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych
  • Kto zapłaci 1 mln zł kary
  • Czy firmy będą karane za podanie nieprawdziwych danych

Rzeczywisty stan rejestru beneficjenta

opublikowano: 05-03-2020, 22:00

Centralny rejestr beneficjentów rzeczywistych działa już od października 2019 r., a na sześć tygodni przed upływem terminu zgłoszeń dokonało tylko 6 proc. firm. Za niedopełnienie obowiązku grozi im 1 mln zł kary

Lubimy odkładać ważne sprawy na ostatnią chwilę, ale w tym przypadku zaraz wyświetli się komunikat „last call”. 13 kwietnia mija termin przesłania informacji do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR), czyli systemu gromadzenia i przetwarzania danych osób fizycznych, sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką, podpadających pod definicję beneficjenta rzeczywistego. Są to m.in. akcjonariusze kontrolujący ponad 25 proc. akcji oraz osoba fizyczna sprawująca kontrolę nad osobą lub osobami prawnymi, którym przysługuje prawo własności więcej niż 25 proc. ogólnej liczby udziałów spółki.

BEZPŁATNY REJESTR:
BEZPŁATNY REJESTR:
Tworzony przez Ministerstwo Finansów, kierowane przez Tadeusza Kościńskiego, rejestr jest otwarty dla wszystkich: każdy może bezpłatnie sprawdzić, kto jest beneficjentem danej firmy.
Fot. Marek Wiśniewski

Walka z praniem

Rejestr stanowi ważną część unijnej dyrektywy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy (AML). W Polsce ruszył już 13 października. Na niespełna sześć tygodni przed upływem terminu do CRBR wpłynęło zaledwie 6 proc. spodziewanych zgłoszeń. Ministerstwo Finansów szacuje liczbę podmiotów zobowiązanych do umieszczenia informacji w rejestrze na 0,5 mln. Obowiązane do zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych są wszystkie spółki jawne, komandytowe, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne (z wyjątkiem spółek publicznych), proste spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne bez względu na limit obrotów czy wielkość zatrudnienia.

W związku z ociąganiem się firm z wypełnieniem obowiązku ministerstwo planuje ruszyć z akcją przypominającą. Należy dodać, że na 6 proc. wpisów składają się zgłoszenia niejako automatyczne od nowo powstałych firm. Zgodnie z przepisami spółki utworzone po 13 października mają siedem dni od dokonania wpisu do KRS na zgłoszenie w CRBR rzeczywistych beneficjentów biznesu. Firmy z dłuższą metryką, czyli powstałe przed datą uruchomienia rejestru, mają czas do 13 kwietnia. Marcin Stec, dyrektor Departamentu Informacji Finansowej Ministerstwa Finansów, przypomina, że za niedopełnienie obowiązku grozi kara finansowa w wysokości 1 mln zł. Tyle samo trzeba będzie zapłacić za podanie informacji przekłamanych lub nieprawdziwych. CRBR ma stanowić ważne narzędzie do walki z praniem pieniędzy i przyczynić się do zwiększenia przejrzystości rynku. Każdy może zajrzeć do rejestru i sprawdzić dane konkretnej firmy. Dostęp jest bezpłatny.

Krzyżowa weryfikacja

Twórcy rejestru przyznają, że w bazie mogą znaleźć się też informacje nieprawdziwe — żadne kary finansowe temu nie zapobiegną, a możliwości weryfikacji danych dostarczanych przez firmy na razie są ograniczone. Aby dokonać wpisu informującego, kto jest beneficjentem rzeczywistym spółki, wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl/crbr, wypełnić formularz i zatwierdzić podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym.

Wkrótce pojawi się możliwość krzyżowej weryfikacji danych z CRBR — tzw. podmioty obowiązane, a więc m.in. banki, SKOK-i, agencje nieruchomości, instytucje płatnicze, generalnie wszyscy uczestnicy obrotu gospodarczego, którzy mają obowiązek weryfikacji beneficjentów rzeczywistych, będą informować o nieprawidłowościach w CRBR, jeśli dane w rejestrze okażą się niezgodne z ich informacjami o danym podmiocie. Docelowo rejestry o beneficjentach rzeczywistych tworzone w krajach unijnych mają zostać zintegrowane.

Dociążanie firm

Przykłady już obowiązujących lub wkrótce mających wejść w życie uciążliwych obowiązków dla przedsiębiorców

Raportowanie schematów podatkowych (MDR):

1 stycznia 2019 r. na przedsiębiorców został nałożony obowiązek raportowania do fiskusa tzw. schematów podatkowych, czyli stosowanych rozwiązań zmniejszających podatek. Przepisy są bardzo niejasne, firmy nie wiedzą, co może być uznane za schemat podatkowy, a co nie. Resort finansów chaosu nie uporządkował, a przedsiębiorcom grożą bardzo wysokie kary. Wkrótce obowiązki dotyczące MDR mają zostać rozszerzone.

Obowiązkowy split payment dla wielu branż:

od 1 listopada 2019 r. obowiązuje obligatoryjna tzw. podzielona płatność VAT dla około 130 grup towarów i usług. Pominięcie oznacza konsekwencje.

Przelewy na monitorowane konta bankowe:

kto od 1 stycznia 2020 r. nie dokonuje przelewu (powyżej 15 tys. zł) na rachunek bankowy kontrahenta znajdujący się na tzw. białej liście podatników VAT, poniesie bolesne konsekwencje.

Pliki JPK VAT dla wszystkich firm:

od 1 kwietnia 2020 r. duzi podatnicy VAT, a od 1 lipca 2020 r. wszystkie firmy zarejestrowane na VAT będą musiały wysyłać do urzędu skarbowego nowy typ pliku JPK VAT. Nowy plik ma się łączyć z rejestrem VAT i deklaracją VAT. Firmy będą musiały dokonać wielu poważnych zmian w systemach księgowych.

Opodatkowanie dywidend:

od 1 lipca 2020 r. ma wejść w życie opodatkowanie dywidend wypłacanych na rzecz polskich funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg