Sąd odmówił rejestracji znaku

Joanna Barańska
opublikowano: 19-10-2006, 00:00

Marka programu telewizyjnego Viva 2 nie nadaje się do zastrzeżenia w Polsce — uznał wczoraj sąd. Jest zbyt podobna do istniejących już Viva i Viva!

Niemiecka stacja telewizyjna Viva Plus Fernsehen nie może zarejestrować w Polsce marki Viva 2. Marka miała zostać zastrzeżona dla towarów w tzw. klasie dziewiątej, czyli aparatów fotograficznych, kinematograficznych, do produkcji dźwięku, okularów i akcesoriów do nich, oraz w klasie 35 — dla usług reklamy dźwiękowej i audiowizualnej. Tymczasem w Polsce istnieje już znak towarowy Viva amerykańskiej firmy Viva Optique dla towarów z klasy dziewiątej i Viva! Edipresse dla usług reklamowych z klasy 35 (wydawnictwo to wydaje dwutygodnik pod tym tytułem).

Urząd Patentowy (UP) w kwietniu odmówił rejestracji Vivie Fernsehen, tłumacząc, że potencjalni odbiorcy jej towarów i usług mogą mieć kłopot z odróżnieniem ich od produktów Vivy Optique i Edipresse. Wczoraj skarga na tę decyzję trafiła na wokandę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie. Telewizja próbowała przekonać sąd, że Viva 2 jest bardziej szczegółowa niż Viva, więc nie powinno być problemu z odróżnianiem tych marek. WSA się z tym nie zgodził i skargę oddalił.

— Viva i Viva! nie wchodzą w kolizję, bo jeden znak jest używany do oznaczania towarów, a drugi usług. Viva 2 jednak łączy i towary, i usługi oferowane na rynku w takich samych warunkach jak produkty oznaczone wcześniejszymi znakami — mówił sędzia Andrzej Czarnecki.

Dodał, że nawet gdyby klienci nie mieli problemów z odróżnieniem Vivy 2 od towarów oznaczonych wcześniejszymi markami, to mogliby uważać, że między niemiecką telewizją, amerykańskim optykiem a koncernem prasowym zachodzą powiązania kapitałowe. Nie można zaś oznaczać towaru w sposób pozwalający na takie przypuszczenia.

Wyrok jest nieprawomocny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy