Samorządy bolą preferencje dla firm

opublikowano: 22-10-2020, 22:00

Związek Gmin Wiejskich jest przeciw estońskiemu CIT i innym ulgom dla przedsiębiorców. Obawia się miliardowych strat samorządów.

W Sejmie trwają prace nad rządowym projektem wprowadzającym tzw. estoński CIT (korzystniejsze opodatkowanie inwestujących firm) oraz ustawą zwiększającą zasięg ryczałtu podatkowego. Propozycje podobają się organizacjom biznesowym, spotkały się jednak z ostrym sprzeciwem samorządów terytorialnych, które mogą przez nie stracić sporą część dochodów.

Jan Sarnowski, wiceminister finansów, poinformował niedawno w Sejmie, że w pierwszym roku z estońskiego CIT mogłoby skorzystać ok. 200 tys. firm, które miałyby zaoszczędzić aż 5,6 mld zł. Związek Gmin Wiejskich (ZGW) twierdzi, że w ciągu pierwszych trzech lat samorządy terytorialne, które część wpływów uzyskują z podatków dochodowych, stracą przez to 3,3 mld zł. Same gminy wiejskie miałyby otrzymać o ponad 200 mln zł mniej.

„Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec projektu ustawy, który jest kolejnym przykładem osłabiania finansów samorządowych. Projektowane przepisy nie tylko pogłębią trudną sytuację gmin wiejskich i miejsko-wiejskich,spowodowaną zmianami w podatku PIT w 2019 r. [obniżka PIT z 18 proc. do 17 proc. — przyp. red.], narzuconymi podwyżkami płac dla nauczycieli oraz skutkami pandemii, ale znacznie zmniejszą dochody samorządów wojewódzkich” — czytamy w stanowisku ZGW.

Związek straszy, że może to np. istotnie ograniczyć świadczenia wojewódzkich placówek medycznych dla osób mieszkających na terenie gmin wiejskich.

„Nie kwestionujemy celowości podejmowanych przez rząd działań wspierających przedsiębiorców, ale nie może to po raz kolejny odbywać się kosztem samorządów, bez jakichkolwiek rekompensat” — podkreślają samorządy gminne.

ZGW apeluje do posłów o wniesienie do projektu ustawy poprawki, która zapewni samorządom osłonę przed niechybnym ubytkiem dochodów z podatku CIT. Związek przedstawił posłom negatywną opinię również wobec rządowego projektu rozszerzającego możliwość stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zakłada on podniesienie pułapu rocznych przychodów uprawniających do ryczałtu z 250 tys. do 2 mln EUR. ZGW protestuje przeciwko „zmianie przepisów dotyczących podatku ryczałtowego, w wyniku czego nastąpi średnioroczne obniżenie dochodów z PIT o 3,4 mld zł, w tym o 1,7 mld zł dla samorządów”.

Z tytułu planowanych zmian podatkowych w ciągu 10 lat budżet państwa miałby stracić łącznie 14,1 mld zł, ale jednocześnie zyskać ponad 16 mld zł.

„Zatem zmiany przepisów podatkowych odbywają się z korzyścią dla budżetu centralnego kosztem dochodów samorządów” — podkreśla związek gmin.

Brak rekompensat dla samorządów terytorialnych jest jego zdaniem niezgodny z Konstytucją RP. Dlatego ZGW apeluje do posłów o poprawki rekompensujące straty finansowe samorządom lokalnym. Podpowiada np. wniesienie poprawki umożliwiającej samorządom partycypowanie w dochodach z podatku ryczałtowego. Wkrótce oboma projektami rządowymi ma się zająć sejmowa komisja finansów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane