SEC pozwał Elona Muska, chce usunięcia go z Tesli

opublikowano: 28-09-2018, 06:35

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła Elona Muska, założyciela i szefa Tesli o oszustwo i chce usunięcia go ze spółki, informuje Reuters.

SEC oskarża Muska o serię „fałszywych i wprowadzających w błąd” wpisów na Twitterze w sierpniu dotyczących zamiaru wycofania spółki z giełdy. Choć szef Tesli podawał nawet cenę ewentualnego wykupu akcji i twierdził, że finansowanie transakcji jest zapewnione, dość szybko okazało się, że w rzeczywistości wszystko było budzącą wątpliwości spekulacją.

Elon Musk
Zobacz więcej

Elon Musk fot. Bloomberg

Wiadomość o wystąpieniem z oskarżeniem przez SEC spowodowała dwucyfrowy spadek kursy akcji Tesli w handlu międzysesyjnym.

W reakcji na decyzję SEC Musk zapewnił, że nie zrobił nic złego.

- To nieusprawiedliwione działanie SEC bardzo mnie zasmuciło i rozczarowało – głosi wydane oświadczenie. – Uczciwość, to najważniejsza wartość w moim życiu i fakty pokażą, że nigdy od niej nie odstąpiłem w żaden sposób – dodaje.

Rada dyrektorów Tesli wyraziła pełne zaufanie do Muska.

SEC złożył pozew w sądzie federalnym na Manhattanie. Twierdzi w nim, że podana 7 sierpnia przez Muska cena ewentualnego kupna akcji Tesli, 420 USD, wynikała zarówno z tego, iż była o 20 proc. wyższa od kursu zamknięcia tego dnia, jak i z odniesienia do slangowego określania marihuany, o czym mają świadczyć informacje tekstowe wymieniane przez szefa Tesli ze znajomymi. SEC twierdzi, że Musk nie rozmawiał o takiej cenie z żadnym potencjalnym źródłem finansowania transakcji zanim nie przedstawił pomysłu w mailu do rady dyrektorów 2 sierpnia.

Żądanie SEC odsunięcia Muska od kierowania spółką, a dokładnie każdą spółką giełdową, to bardzo rzadki krok, podkreśla Reuters.

- Lekcja dla prezesów jest taka, że reguły stosują się do wszystkich, włącznie z wizjonerami odnoszącymi wielkie sukcesy – powiedział agencji Charles Elson, dyrektor Weinberg Center for Corporate Governance na Uniwersytecie Delaware.

The Wall Street Journal napisał, że SEC złożył pozew po fiasku próby zawarcia układu z Muskiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu