Sędziowie są po stronie podatnika

Magdalena Matusik
21-10-2004, 00:00

Kolejna konferencja Tax Academy była okazją, by poznać opinie nie tylko ekspertów, ale i sędziów NSA.

We wtorek, 19 października, odbyła się czwarta już konferencja podatkowa z cyklu Tax Academy Deloitte i „Puls Biznesu”. Zgromadziła tym razem ponad 100 uczestników — przede wszystkim dyrektorów finansowych i głównych księgowych.

Gość specjalny

Przystąpienie Polski do Unii 1 maja spowodowało zasadnicze zmiany w zakresie podatków pośrednich. Nowe przepisy dotyczące VAT, akcyzy czy ceł wprowadziły wiele obowiązków, które w bezpośredni sposób wpływają na rozliczenia podatkowe, a także na wewnętrzne procedury przedsiębiorstw. Z przyczyn oczywistych trudno powoływać się na utrwaloną praktykę. Dlatego potrzebne są drogowskazy.

Gościem specjalnym konferencji był Adam Bącal, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

— Pokazał światełko w tunelu, w gąszczu niezrozumiałych i zagmatwanych przepisów — mówi jedna z uczestniczek konferencji.

Adam Bącal bez ogródek skrytykował jakość przepisów podatkowych, w szczególności definicję podatnika (m.in. w kontekście szeroko opisywanych przez „Puls Biznesu” umów-zleceń.

— Prędzej czy później Naczelny Sąd Administracyjny będzie rozstrzygał w kwestiach nowej ustawy o VAT i jest wielka szansa, że rozstrzygnięcia te będą w większości na korzyść podatników — mówił Adam Bącal.

— Może się spełnić scenariusz, że to sądy będą pierwszą i ostatnią instancją, ponieważ organy podatkowe na razie zupełnie sobie nie radzą z nowymi przepisami — podkreśla Joanna Stawowska, dyrektor Zespołu VAT w Deloitte.

Podczas konferencji omówiono również aspekty podatkowe transakcji międzynarodowych, rozliczenia podatku naliczonego oraz zwrot. Padła również odpowiedź na ważne dla podatników pytanie: czy fiskus będzie bardziej przyjazny, gdy zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące wiążących interpretacji podatkowych?

Interpretacja ochroni

— Chociaż nie można zagwarantować, iż tak się stanie, bez wątpienia wiążące interpretacje podatkowe wzmocnią pozycję podatnika. W zakresie, w jakim podatnik będzie chroniony interpretacją, stanie się on równorzędnym partnerem dla organu podatkowego i nie będzie ponosił negatywnych skutków finansowych błędnej interpretacji — mówi Robert Pasternak, dyrektor Zespołu Postępowań Podatkowych i Sądowych Deloitte.

Okiem przedsiębiorcy

Konferencja z dobrą marką

Byłam po raz pierwszy na tej konferencji i mogę powiedzieć, że z pewnością nie ostatni.

To dobra lekcja podatkowa. W sposób szczegółowy omawiane są wszystkie problemy.

Prelegenci mają duże doświadczenie, co przekłada się na jakość wykładu.

Dzisiejszy wykład sędziego Adama Bącala mnie zachwycił. Nie chodzi tylko o niepodważalne zdolności sztuki wystąpień publicznych, ale o głos praktyka. To był doskonały pomysł, który warto powtórzyć.

Iwona Roszewska-Podniesińska dyrektor Działu Księgowości Hecon — Hotele Ekonomiczne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Matusik

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Sędziowie są po stronie podatnika