Sejm: w środę drugie czytanie projektów PIT i CIT

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 24-10-2006, 19:47

Sejm przeprowadzi w środę drugie czytanie projektów nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych - od osób fizycznych (PIT) i od osób prawnych (CIT).

Sejm przeprowadzi w środę drugie czytanie projektów nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych - od osób fizycznych (PIT) i od osób prawnych (CIT).

Projekt ustawy o podatku PIT zakłada, że w 2007 i 2008 r. nadal będziemy płacić podatki według obowiązujących stawek 19, 30 i 40 proc. Stawki zmienią się w 2009 r., kiedy to mają wynosić 18 i 32 proc.

Jednak obciążenia podatkowe mają się zmniejszyć już w przyszłym roku, dzięki waloryzacji progów podatkowych i kwoty wolnej od podatku. Obecnie obowiązują dwa progi - 37 tys. 24 zł oraz 74 tys. 48 zł, a tzw. kwota zmniejszająca podatek wynosi 530 zł.

Zgodnie z projektem, w 2007 r. progi podatkowe będą wynosić 43 tys. 405 zł i 85 tys. 528 zł. Kwota zmniejszająca podatek ma wynieść 572,54 zł. W 2008 r. progi te będą wynosić odpowiednio - 44 tys. 490 zł i 85 tys. 528 zł, z kwotą zmniejszającą podatek - 586,85 zł.

W 2009 r. ma obowiązywać tylko jeden próg podatkowy - 85 tys. 528 zł. Osoby osiągające roczne dochody poniżej tego limitu, zapłacą 18 proc. podatku.

Szereg zmian do projektu nowelizacji PIT nanieśli też posłowie. Sejmowa komisja finansów publicznych zaproponowała pozostawienie uproszonych form opodatkowania, czyli ryczałtu i karty podatkowej. Rząd planował likwidację ryczałtu w 2007 r., a karty - w 2009 r.

Posłowie opowiadają się też za wprowadzeniem ulgi podatkowej w wysokości 120 zł na każde wychowywane dziecko.

Projekt zmienia też opodatkowanie sprzedaży mieszkań. Zamiast 10 proc. podatku od przychodów ze sprzedaży, będziemy płacić 19-proc. podatek od dochodu. Jednak zgodnie z propozycjami posłów, sprzedaż nieruchomości ma być zwolniona z podatku po 5 latach, zaś sprzedaż mieszkania w którym podatnik był zameldowany - już po roku.

Zniesiona zostanie ulga odsetkowa, pozwalająca odliczać od dochodu wydatki na spłatę odsetek od kredytu na zakup nowego mieszkania lub budowę domu.

Zgodnie z proponowanymi zmianami, pracodawcy będą mogli zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane ze świadczeniami zdrowotnymi dla pracowników.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku CIT zakłada możliwość odliczania kosztów reklamy w pełnej wysokości. Jednak nie będzie można już odliczać wydatków na reprezentację, czyli np. na kolacje służbowe.

Posłowie zaproponowali też zmianę, by nie tylko polskie, ale i działające w UE organizacje charytatywne były objęte 10-proc. odpisem od podatku CIT. Z odpisu korzystaliby przedsiębiorcy wpłacający darowizny na te organizacje.

Ostatnio Komisja Europejska zarzuciła Polsce, że dyskryminuje zagraniczne organizacje pożytku publicznego, bo ulga podatkowa dotyczy jedynie firm wpłacających na organizacje z siedzibą w Polsce.

Projekt CIT zakłada też wprowadzenie nowej metody - jednorazowej amortyzacji. Będą z tego korzystać firmy, których przychód ze sprzedaży nie przekracza 800 tys. euro oraz firmy rozpoczynające działalność.

Głosowanie nad projektami zmian podatkowych ma się odbyć w piątek, 27 października. Następnie trafią one do Senatu. Z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wynika, że ustawa podatkowa musi ukazać się w Dzienniku Ustaw najpóźniej do 30 listopada, aby zmiany podatkowe mogły wejść w życie od 1 stycznia 2007 r. (DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu