Czytasz dzięki

Sektor energetyczny dostrzegł potencjał start-upów

opublikowano: 01-12-2019, 22:00

Na świecie zainteresowanie inwestorów technologiami z sektora energetycznego znacząco wzrasta. Polska dopiero się budzi.

W okresie od 2011 do III kw. 2019 r. w polskie projekty technologiczne dla sektora energetycznego zainwestowano 50 mln EUR w ramach 30 rund kapitałowych. Dla porównania: wskaźniki te dla Europy Środkowo-Wschodniej wynoszą analogicznie 99,7 mln EUR i 83 rund — wynika z danych Alfabeatu i Dealroomu. Bartek Gola, od lat związany z sektorem venture capital, obecnie zarządzający m.in. funduszem PGE — SpeedUp Energy Innovation — podkreśla, że rodzime start-upy mogą wygrać z międzynarodową konkurencją, rozwijając nowoczesne systemy ICT, działające na styku z energetyką. Dostrzega on zapotrzebowanie m.in. na systemy zarządzania inteligentnymi sieciami elektroenergetycznymi, technologiami magazynowania energii z odnawialnych źródeł, wytwarzaniem baterii i systemów ładowania czy technologii w obszaru mikromobilności, czyli rozwiązań dla transportu na krótkim dystansie, np. hulajnóg elektrycznych.

Zobacz więcej

AdobeStock

Przechodząc jednak z perspektywy regionalnej na globalną, dostrzeżemy wielką przepaść. Wartość światowych inwestycji venture capital (VC) w przedsiębiorstwa z sektora gazu, paliw i energii (GPE) w 2018 r. sięgnęła 6,9 mld USD. Jeszcze w latach 2012-15 wskaźnik ten oscylował wokół 1,5 mld USD — wynika z analizy „World Energy Investment 2019”, przytaczanej w raporcie

„W kierunku energii przyszłości. Innowacje w sektorze gazu, paliw i energii” opracowanym przez ekspertów Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) i PwC. Oznacza to, że start-upy z branży GPE w ostatnich latach mocno zyskały w oczach inwestorów i koncernów energetycznych. Wehikuły inwestycyjne posiadają m.in. Shell (Shell Ventures), BP (BP Ventures), Total (Total Energy Ventures) oraz Chevron (Chevron Technology Ventures). Ostatnia ze spółek w 2019 r. powołała do życia siódmy tego typu fundusz i na cele inwestycyjne przeznaczyła 90 mln USD. Tylko za pośrednictwem korporacyjnych funduszy venture capital (CVC) z różnych branż do start-upów budujących rozwiązania dla GPE popłynęło 3,85 mln USD w 2018 r. i 4,11 mln USD w pierwszym półroczu 2019.

„Polscy liderzy sektora pracują nad uruchomieniem własnych CVC lub prowadzą je od zaledwie kilku lat” — wskazywał w raporcie PGNiG.

Zachętą dla nich mają być publiczne programy typu ScaleUp lub — jako kontynuacja — Elektro ScaleUp, zainicjowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Do Elektro ScaleUp włączyły się np. Tauron i PKN Orlen. Program zaoferował start-upom dodatkowo finansowanie do 550 tys. zł. Kapitał do sektora energetycznego popłynął również za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju czy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Z tych źródeł zasilone zostały dwa z trzech podmiotów inwestycyjnych działających pod marką PGE Ventures (deklarowany budżet wszystkich wyniósł ok. 240 mln zł). Z finasowania PFR skorzystał także Tauron. Próbę współpracy ze start- -upami podjął również PGNiG — w ramach otwartego programu akceleracyjnego InnVento. Spółka szykuje się do kolejnych działań w tym zakresie.

— Energetyka to nie tylko wydobycie, przesył i magazynowanie energii. Sektor jest przestrzenią, w której z powodzeniem można wykorzystać i komercjalizować także szeroko rozumiane rozwiązania informatyczne, bazujące np. na technologii blockchain, a start- -upy mają ciekawe pomysły związane z obsługą klienta czy procesem sprzedaży energii. W najbliższych latach coraz większego znaczenia będą nabierać nowe rozwiązania związanie z kompleksowym zarządzaniem energią pochodzącą z odnawialnych źródeł energii — mówi Joanna Podgórska, dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Biznesu w PGNiG.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy