Czytasz dzięki

Sezon pełen rozczarowań

opublikowano: 05-05-2019, 22:00

Analitycy DM BOŚ nie mają wątpliwości: spółki nie zachwycą wynikami za pierwszy kwartał.

Gospodarka jest rozpędzona, ale w wynikach giełdowych spółek przełomu nie będzie i kolejny kwartał zakończy się spadkiem łącznych, powtarzalnych zysków kilkudziesięciu firm, monitorowanych przez analityków DM BOŚ. W raporcie z 22 kwietnia prognozują oni 12-procentowy spadek r/r zysku netto, za co będą odpowiadały przede wszystkim duże spółki. Promykiem nadziei jest stosunkowo nieduży, bo 4-procentowy, spadek zysku operacyjnego.

Specjaliści z domu maklerskiego typują branżę chemiczną jako tę, która wyróżni się rezultatami. Większych zmian r/r nie należy się spodziewać po producentach materiałów budowlanych, dóbr konsumpcyjnych, przedstawicielach sektora TMT, paliwowego i budownictwa mieszkaniowego. Znacznie niższe zyski odnotują natomiast banki, spółki budowlane, górnicze, energetyczne i z sektora nieruchomości — przewidują analitycy DM BOŚ. Jeśli ich prognozy będą trafne, po pierwszym kwartale całoroczne prognozy będą zrealizowane w 22 proc. w odniesieniudo zysku netto i w 21 proc. w odniesieniu do zysku operacyjnego. Przed rokiem było lepiej — po pierwszych trzech miesiącach spółki wykonały 25-26 proc. planu nakreślonego przez analityków.

„Tak niski stopień realizacji stwarza ryzyko dla naszych prognoz, zakładających 10-procentową dynamikę zysku netto w 2019 r.” — zaznaczają eksperci.

W gronie faworytów na najbliższe tygodnie analitycy umieścili akcje 11bit Studios, AB, Asbisu, Asseco SEE, BSC Drukarni Opakowań, CD Projektu, Comarchu, Domu Development, Inter Cars, JSW, Lotosu, Mercora, Neuki, OEX, Playa, Ten Square Games i Unimotu. Dwójka nowicjuszy na tej liście to Neuca i 11bit Studios, a grono opuściły VRG, Ciech, Bogdanka, Erbuc, Mercator i LPP. Do grupy spółek, które wypadną gorzej od rynku, dodano Cyfrowy Polsat, CCC, Santandera i PGNiG, a były w niej już Arctic Paper, Elektrobudowa, PGNiG, Sanok, Trakcja i Vivid Games. Raport brokera dostępny jest na pb.pl.

10 proc. O tyle, zdaniem analityków DM BOŚ, wzrośnie w 2019 r. łączny, powtarzalny zysk netto spółek, które monitorują.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu