Shiller: bitcoin to przelotna moda

Marek Druś, cnbc.com
opublikowano: 17-10-2017, 07:52
aktualizacja: 17-10-2017, 07:53

Bitcoin jest przelotną modą, tak jak w przeszłości był bimetalizm, przekonuje noblista Robert Shiller.

Bimetalizm, to kruszcowy system monetarny bazujący na srebrze i złocie z ustaloną relacją wartości jednego metalu szlachetnego do drugiego. W USA obowiązywał do 1873 roku.

Robert Shiller
Zobacz więcej

Robert Shiller Bloomberg

- Też wezmę bitcoina, bo wiem, że mogę go sprzedać i wyjść z tego. Wydaje się, że towarzyszy temu dziwny entuzjazm – powiedział Shiller w CNBC. – Ludzie się ekscytują rzeczami, jak nowy standard monetarny. Pamiętacie bimetalizm? Okazał się przelotną modą, wszyscy o nim mówili przez pewien czas. A potem to ustało – dodał.

W piątek bictoin, najpopularniejsza krypto waluta na świecie, osiągnął rekordowy kurs 5856,10 USD, a wartość rynkowa wszystkich bitcoinów doszła do 96,7 mld USD.

Odnosząc się do sytuacji na rynku akcji Shiller stwierdził, że dostrzega niepokojące sygnały w swoich danych w kolejną rocznicę krachu giełdowego z 1987 roku. 

- Wiara w wycenę rynku jest najniższa od 2000 roku. Kiedy zeszła tak nisko w 2000 roku rynek spadł potem o około 40 proc. – ostrzegł. – Myślę, że jest niebezpiecznie, ale nie mówię, żeby wszystko sprzedawać. Wciąż sam jestem na rynku – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Shiller: bitcoin to przelotna moda