Siemens stawia na druk 3D

opublikowano: 11-05-2015, 00:00

Od proszku do kilkusettonowej turbiny gazowej — Siemens testuje technologię druku 3D.

Nowatorskie rozwiązanie chce włączyć do produkcji Nowoczesne drukarki 3D całkowicie zmieniają podejście do procesu produkcyjnego. Z etapu trójwymiarowego drukowania plastikowych gadżetów czy własnych „zdjęć technologia przechodzi w nowy wymiar, trafiając do wielkich zakładów produkcyjnych. Prace nad wykorzystaniem technologii druku 3D (a dokładnie selective laser melting — SLM) prowadzi w swojej berlińskiej fabryce Siemens. Międzynarodowy koncern chce w tej formule wytwarzać np. metalowe komponenty do ważących ponad 400 ton turbin gazowych, stanowiących integralny element bloków energetycznych, które koncern instaluje na całym świecie. Choć nie jest to najtańsze rozwiązanie, drukowanie poszczególnych części gigantycznego, zaawansowanego systemu mogłoby znacząco przyspieszyć proces produkcji poszczególnych elementów, a w następstwie serwisowania i naprawy urządzeń.

— Z zastosowaniem SLM możemy zredukować wiele etapów, które występują w tradycyjnym procesie produkcyjnym i znacząco skrócić czas realizacji projektu. Tym samym produkcja staje się bardziej efektywna — mówi Christoph Haberland, specjalista w zakresie druku 3D metalem w Siemensie.

Druk 3D stwarza również większe możliwości w zakresie projektowania — pozwala na opracowanie części o niemal dowolnym kształcie i zmniejsza, w stosunku do konwencjonalnych metod, czas ich obróbki. Ze względu na format obecnych drukarek 3D i ich możliwości technologiczne na razie w grę wchodzą jedynie niewielkie elementy turbiny gazowej, jej kompresora czy systemu spalania. Dotychczas zespół pracujący nad drukiem 3D w fabryce turbin gazowych Siemensa w Berlinie upublicznił tylko jeden z przygotowywanych komponentów — głowicę palnika (SGT 1000F, burner head), a cały czas projektuje i testuje kolejne elementy. Opisując w dużym skrócie, są one wytwarzane ze sproszkowanego metalu, najpierw roztapianego, a następnie, warstwa po warstwie, „wdrukowywanego” w kształt zaprojektowanego przedmiotu. Być może za kilka lat nowoczesna technologia zostanie wykorzystana również w Polsce. Siemens podpisał bowiem umowę na budowę bloku gazowo-parowego na terenie zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku. W kontrakt wpisany został również obowiązek serwisowania instalacji przez 12 lat.

DRUK 3D METALEM:Siemens zmienia podejście do produkcji. Tradycyjne metody wytwarzania części do gigantycznych turbin gazowych próbuje zastąpić elementami „wydrukowanymi” w 3D. [FOT. SIEMENS]

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane