Silniejszy dolar pomnoży zysk

opublikowano: 22-05-2013, 00:00

Korelacja między indeksem S&P500 i indeksem dolara systematycznie rośnie

Korelacja między indeksem S&P500 i indeksem dolara systematycznie rośnie, co może przyciągnąć na amerykańską giełdę jeszcze więcej kapitału — wynika z analizy przygotowanej przez firmę Marketfield Asset Management.

W marcu po raz pierwszy od 2005 r. korelacja indeksu dolara (Dollar Index), który odzwierciedla siłę „zielonego” względem walut sześciu największych partnerów handlowych USA, była dodatnia. Od tego czasu relacja umacnia się z każdym tygodniem — w zeszłym wyniosła 0,14, wobec minus 0,77 w listopadzie 2011 r.

— Kapitał zagraniczny coraz szerszym strumieniem płynie na amerykański rynek akcji. Zaczyna to przypominać sytuację z lat 90., kiedy kursy szły mocno w górę — mówi Michael Shaoul z Marketfield, który oczekuje kontynuacji zwyżek w kolejnych miesiącach.

Korelacja równa 1 oznacza, że stopy zwrotu z dwóch instrumentów są identyczne, relacja minus jeden świadczy o tym, że kursy idą dokładnie w przeciwnych kierunkach.W zeszłym tygodniu Dollar Index znalazł się na poziomie najwyższym od lipca 2010 r., a od początku roku wzrósł o 5,1 proc. S&P500 zwyżkował w tym czasie o 17 proc.

W ofercie krajowych TFI jest 5 funduszy akcji amerykańskich wycenianych w złotych i trzy, których stopy zwrotu wyrażane są w dolarze. Średnia stopa zwrotu w pierwszej grupie to 11,5 proc. za ostatnie pół roku, a najlepszą relację zysku do ryzyka, mierzoną wskaźnikiem Sharpe’a, ma ING Spółek Dywidendowych.

W drugiej grupie półroczna średnia to 18 proc., a trzymiesięczna 8,1 proc. Na Wall Street można także zainwestować, kupując notowany na warszawskiej giełdzie ETF odzwierciedlający indeks S&P500.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane