Silny spadek dynamiki PKB w Niemczech

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
15-05-2009, 08:18

W I kwartale 2009 roku, według opublikowanych dziś rano wstępnych danych, niemiecka gospodarka skurczyła się o  3,8 proc. kwartał do kwartału (największy spadek od 1970 roku) i o 6,7 proc. rok do roku, po tym jak w IV kwartale spadek PKB sięgnął odpowiednio 2,2 proc. i 1,7 proc.

Opublikowane dane są wyraźnie gorsze od rynkowych prognoz, które zakładały spadek dynamiki PKB o 3 proc. w relacji kwartalnej i o 6 proc. w relacji rocznej.

Kurs EUR/USD zareagował spadkiem na opublikowane dane. O godzinie 8:05 para ta testowała poziom 1,3602 dolara wobec 1,3630 tuż przed publikacją. To może być dopiero początek fali spadkowej na tej parze. Dane z Niemiec źle bowiem wróżą analogicznym publikacjom z Francji i Strefy Euro, które mogą dalej pogorszyć nastroje na rynkach.
Słabe dane z Niemiec są również nienajlepszą informacją dla polskiej gospodarki, dla której Niemcy są największym partnerem handlowym. Dlatego dane o PKB mogą również szkodzić złotemu.

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Silny spadek dynamiki PKB w Niemczech