Skarb Państwa nie zgodził się na ugodę z Achmea

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-01-2006, 11:13

Skarb Państwa nie zgodził się w czwartek na zawarcie ugody z akcjonariuszem Eureko, firmą Achmea - poinformował podczas rozprawy w warszawskim Sądzie Rejonowym reprezentujący Skarb państwa mec. Piotr Rodkiewicz.

Skarb Państwa nie zgodził się w czwartek na zawarcie ugody z akcjonariuszem Eureko, firmą Achmea - poinformował podczas rozprawy w warszawskim Sądzie Rejonowym reprezentujący Skarb państwa mec. Piotr Rodkiewicz.

Achmea chciała zawrzeć ugodę, domagając się 600 mln euro odszkodowania. Członek zarządu Achmea Association, Willem van Duin powiedział dziennikarzom, że sprawa trafi teraz do sądu holenderskiego.

Rodkiewicz poinformował dziennikarzy, że odmowa zawarcia ugody wynika stąd, że Skarb Państwa uważa, iż nie łączy go żaden stosunek umowny z Achmea.

W odpowiedzi przekazanej przez resort skarbu  napisano, że wzywający powołuje się na nierozstrzygnięty spór z Eureko. Eureko uznało, że niewykonanie przez Skarb Państwa (SP) umowy sprzedaży 21 proc. akcji PZU spowodowało szkody.

SP podkreślając, że spór nie jest zakończony uważa, że "rozstrzygnięcie to przesądzi o ewentualnych naruszeniach umów cywilnoprawnych pomiędzy Skarbem Państwa a Eureko BV, a w dalszym ewentualnym etapie pozwoli Eureko BV na wykazanie i udowodnienie domniemanych szkód poniesionych z tego tytułu oraz rozstrzygnie o wzajemnych rozliczeniach stron".

Skarb Państwa zaprzecza roszczeniom Eureko, uznając je za nieuzasadnione, a zatem za nieuzasadnione uznaje też inne roszczenia. Jednak "z ostrożności procesowej" stwierdza, że gdyby zasądzono odszkodowanie na rzecz Eureko, to tym samym akcjonariusze spółki otrzymaliby rekompensatę. SP uważa też, że straty akcjonariuszy nie mogą być inne niż straty spółki (Eureko).

"Achmea Association jako akcjonariusz Eureko poniosła poważne szkody z powodu nierozpoczęcia giełdowych notowań PZU, co również miało wpływ na giełdową ofertę Eureko, która nie doszła do skutku i akcje Eureko nie są płynne. Eksperci oszacowali, że gdyby obie oferty zostały zrealizowane, akcje Eureko byłyby 15 proc. więcej warte. To bezpośrednia szkoda, o jakiej mówimy" - dodał van Duin.

Powiedział też, iż skarżący są "rozczarowani" i woleli rozstrzygnąć spór w formie ugody. Van Duin wyjaśnił, że sprawa związana z żądanym odszkodowaniem będzie się toczyła przed sądem holenderskim, ponieważ szkoda Achmei została poniesiona w Holandii; zgodnie z holenderskim prawem daje to możliwość wniesienia sprawy przed tamtejszy sąd.

Van Duin dodał, że ewentualne zakończenie sporu Skarbu Państwa z Eureko nie ma wpływu na dalszy przebieg sprawy między Skarbem Państwa a Achmea.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w czwartek w Davos PAP, że jest przekonany, iż do końca roku spór między Skarbem Państwa a Eureko w sprawie PZU zostanie rozwiązany.

Prowadzący rozprawę sędzia Łukasz Piebiak wyjaśnił, że posiedzenie pojednawcze oznacza tylko możliwość ugodowego zakończenia sporu; sąd tego sporu nie rozstrzyga, a jedynie kontroluje ugodę.

Formalnie pozew Achmei nosił nazwę "zawezwania do próby ugodowej". Holenderska firma powoływała się m.in. na to, że jak w ub.r. stwierdził Trybunał Arbitrażowy w Londynie, Polska nie sprzedając Eureko kolejnego pakietu akcji PZU, naruszyła polsko-holenderską umowę o wzajemnej ochronie inwestycji.

"Jednakże, poza szkodami Eureko B.V., również jego akcjonariusze ponieśli szkody, które nie mogą być skompensowane przez wyrok wydany w postępowaniu arbitrażowym" - napisano w pozwie.

Do spółek grupy Achmea, prowadzącej działalność ubezpieczeniową w Holandii, należy ponad 45 proc. akcji Eureko.

Sprawa z powództwa Achmei jest drugą sprawą o odszkodowanie, wniesioną przed polski sąd w związku z niezrealizowaniem postanowień umowy prywatyzacyjnej PZU. Równolegle toczy się przed tym samym warszawskim sądem (Wydział Gospodarczy) sprawa z powództwa Eureko, które domaga się sprzedaży 21 proc. akcji PZU przez Skarb Państwa oraz 6 mld zł odszkodowania.

Dwie dotychczasowe rozprawy nie przyniosły żadnego rozwiązania. Do 1 lutego sąd ma otrzymać stanowisko resortu skarbu w sprawie propozycji zawarcia ugody, złożonych przez Eureko pod koniec listopada, a 8 lutego ma odbyć się kolejna rozprawa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Skarb Państwa nie zgodził się na ugodę z Achmea