Skarb zbroi się na wojnę o PAK

AMB
22-08-2008, 10:12

Ministerstwo zabiera się do wyceny elektrowni i przeglądu inwestycji Pątnów II, by mieć więcej argumentów w sporze z Elektrimem.

Po wakacjach odbędzie się pierwsza rozprawa z powództwa Józefa Syski, zarządcy Elektrimu, który domaga się, by skarb sprzedał spółce pakiet akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK). Elektrim, który mimo mniejszościowego udziału w PAK ma kontrolę operacyjną, uważa, że ma prawo do zakupu reszty walorów, bo wywiązał się z umowy prywatyzacyjnej. .

— Nie mamy takiego zobowiązania. Zgodziliśmy się tylko, że na wniosek Elektrimu wystąpimy do Rady Ministrów (RM) o zgodę na sprzedaż pozostałych akcji PAK — mówi Marcin Zieliński, dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji III Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP).

Skarb dotychczas nie zwrócił się do rządu, choć Elektrim twierdzi, że domaga się tego od zamknięcia finansowania inwestycji Pątnów II, czyli od trzech lat. I tu niespodzianka. Zdaniem MSP, inwestor… nie złożył ważnego wniosku.

— Wniosek Elektrimu otrzymaliśmy 26 lipca 2005 r., a umowa z bankami o finansowaniu budowy Pątnowa II została zawarta 16 sierpnia. Wniosek wpłynął więc, gdy nie były jeszcze spełnione warunki umowy, co oznacza, że był nieważny. Kolejne pisma nie były już formalnymi wnioskami. Oczekiwania inwestora można z nich było jedynie wyinterpretować — mówi Marcin Zieliński.

Jest też inny powód, dla którego MSP nie zdecydowało się prosić RM o zgodę na sprzedaż PAK.

— Jesteśmy przekonani, że rząd nie zgodziłby się sprzedać elektrowni spółce w upadłości. A z umowy prywatyzacyjnej wynika, że w razie braku zgody musielibyśmy upublicznić PAK — wyjaśnia dyrektor.

Wniosek o ogłoszenie przetargu na doradcę wkrótce trafi na biurko szefa resortu.

— To będzie duży przetarg, bo chcemy, żeby doradca zrobił analizę nie tylko PAK, ale też kopalni węgla brunatnego. Procedura przetargowa potrwa 4 miesiące. Kolejne 3 to czas pracy doradcy. Optymistycznie można założyć, że wycena będzie gotowa na koniec marca 2009 r. — mówi dyrektor.

Do tego czasu może zakończyć się proces upadłościowy Elektrimu (sukcesem) i być może skarb będzie skłonny negocjować ze spółką. Na razie nie zmienia zdania. Uważa, że idealnym inwestorem dla PAK byłaby Enea.

Więcej znajdziesz w piątkowym "Pulsie Biznesu"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Skarb zbroi się na wojnę o PAK