Czytasz dzięki

Sklepy przechodzą na samoobsługę

opublikowano: 03-11-2020, 22:00

Aby zrekompensować sobie spadek obrotów, detaliści wdrażają automatyzację. Ostatnim krzykiem mody jest RFID.

Wkrótce może skończyć się kłopot z obsadą stanowisk kasowych. Dlaczego? Sklepy wprowadzają technologie, które pozwalają ograniczyć do minimum kontakty klientów z personelem.

— Wcześniej wdrożenia wynikały głównie z tego, że o ekspedientów i kasjerów na rynku wcale nie było łatwo. Dziś inwestycje stymuluje pandemia, a ściślej obowiązek zachowania dystansu społecznego— mówi dr Sergiusz Prokurat, ekonomista i ekspert od gospodarki cyfrowej.

Coraz częściej można płacić za pośrednictwem aplikacji wybranych sieci handlowych lub korzystać z automatycznych kas, które pojawiają się nawet w popularnych dyskontach i drogeriach. Niektóre placówki pozwalają też na korzystanie z ręcznych skanerów kodów kreskowych i pakowanie towarów prosto do naszych toreb. Ale najbardziej innowacyjni detaliści stawiają na systemy RFID (ang. Radio Frequency Identification — identyfikacja radiowa), ułatwiające transakcje zbliżeniowe — dzięki temu rozwiązaniuw niepamięć odejdzie skanowanie każdego produktu w kasie, podobnie jak czekanie na zatwierdzenie wagi produktu i problemy z odczytem niektórych kodów.

— Sklepy sportowe, które sięgnęły po RFID, notują średnio 10-procentowy wzrost sprzedaży, a zwrot z inwestycji następuje już po 90 dniach od wdrożenia. Do tego zmniejsza się niezbędny do bieżącej działalności kapitał obrotowy. Przejście na tę nowoczesną technologię jest jak przesiadka ze starego pociągu podmiejskiego do pendolino — komentuje Ewa Pytkowska, dyrektor ds. sprzedaży w Checkpoint Systems Polska.

Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
×
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane