Skorzystaj z dobrodziejstw kodeksu spółek handlowych

Arkadiusz Rojek
opublikowano: 05-05-2003, 00:00

Już tylko osiem miesięcy zostało spółkom handlowym istniejącym w dniu wejścia w życie kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), czyli 1 stycznia 2001 r., na dostosowanie swoich umów, aktów założycielskich lub statutów do zapisów k.s.h.

Przedsiębiorcy zwykle zdają sobie sprawę z konieczności podwyższenia kapitału zakładowego spółek z ograniczoną odpowiedzialnością do minimum 25 tys. zł (50 tys. zł do końca 2005 r.). Często zapominają jednak — jak sygnalizują firmy doradcze — o obowiązku dostosowania do k.s.h. wartości nominalnej udziału. Do końca tego roku powinna ona wynosić minimum 500 zł. Część przedsiębiorców zapomina również, iż do końca 2003 r. niektóre postanowienia umowy spółki z o.o. winny zostać dostosowane do k.s.h.

— Jeśli spółki handlowe nie dostosują zapisów umów bądź statutów do k.s.h., sąd rejestrowy może z urzędu lub na wniosek osoby mającej interes prawny wezwać do usunięcia naruszenia w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy. Jeżeli spółka nie uczyni zadość wezwaniu, sąd może z urzędu wydać postanowienie o jej rozwiązaniu — podkreśla Elżbieta Krygicz, z kancelarii Wierzbowski i Wspólnicy.

Przy okazji zmian wymaganych przez k.s.h., do umowy spółki można wprowadzić korzystne regulacje nowego kodeksu.

Eksperci zalecają uwzględnić np. wraz z podwyższeniem kapitału zakładowego art. 257 k.s.h. Zgodnie z nim, zapis umowy sp. z o.o. pozwalający na podwyższenie kapitału zakładowego do określonej kwoty bez zmiany umowy, musi określać termin podwyższenia. Jednocześnie kodeks nie ustala żadnej górnej granicy terminu. Wprowadzenie takiego zapisu pozwala uniknąć znacznych kosztów notarialnych.

Zgodnie z art. 230 k.s.h. rozporządzanie prawem lub zaciąganie zobowiązań do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej kapitał zakładowy, wymaga uchwały wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. W celu uniknięcia kłopotliwej procedury uzyskiwania zgody wspólników, do umowy spółki z o.o. można wprowadzić zapis pozwalający na zaciąganie zobowiązań do określonych kwot bez takiego warunku. W wypadku braku tego zapisu procedura może być dość kłopotliwa.

Art. 194 k.s.h. daje możliwość wprowadzenia do umowy spółki z o.o. zapisu o upoważnieniu zarządu do wypłaty wspólnikom zaliczki na poczet dywidendy. Jest to kolejne nowe udogodnienie.

— Wprowadzenie takiego zapisu do umowy spółki z o.o. nie oznacza, że zarząd będzie zobowiązany do wypłaty wspólnikom zaliczki na poczet dywidendy. Będzie mógł to robić, jeżeli zostaną spełnione warunki tej wypłaty zawarte w art. 195 k.s.h. — zaznacza Elżbieta Krygicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Rojek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Skorzystaj z dobrodziejstw kodeksu spółek handlowych