Skotan dzieli się z akcjonariuszami

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 11-06-1999, 00:00

ZYSKI Z ZAGRANICY: Kierowany przez Jana Koniecznego skoczowski Skotan notuje coraz lepsze wyniki finansowe. Jest to nie tylko efekt dobrego zarządzania, ale także wysokiej wartości sprzedaży eksportowej, wynikającej z dobrej jakości wyrobów spółki. fot. A. Wawok

Dzisiaj zostanie ustalone prawo do dywidendy z akcji skoczowskiego Skotanu. Akcjonariusze spółki za każdy posiadany walor, zgodnie z uchwałą WZA, otrzymają po 1,25 zł. Wypłata dywidendy ma nastąpić 1 lipca.

Z ZESZŁOROCZNEGO zysku w kwocie 4,37 mln zł, walne zgromadzenie akcjonariuszy postanowiło przeznaczyć na wypłatę dywidendy 900 tys. zł, co stanowi ponad 20 proc. zysku netto. Taką decyzję podjęto pomimo przeprowadzanego przez spółkę dość kosztownego programu inwestycyjnego. W ubiegłym roku na ten cel wydano blisko 2 mln zł. Największą część tych środków przeznaczono na inwestycje związane z ochroną środowiska, a mianowicie modernizację stacji odwadniania osadów. Unowocześniono także istniejący park maszynowy.

SKOCZOWSKA spółka jest jednym z największych krajowych producentów skór świńskich i cielęcych przeznaczonych na wierzchy obuwia, odzież, galanterię i podszewki.

WEDŁUG ocen ekspertów, udział spółki w krajowym rynku szacowany jest na około 10 proc.

DZIĘKI nastawieniu na sprzedaż eksportową spółkę omijają problemy zmniejszonego popytu wewnętrznego. Do samych tylko krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej trafia blisko 60 proc. produkcji. Silne uzależnienie od sprzedaży eksportowej w wypadku załamania na rynku krajowym działa na korzyść spółki. Przychody z tego źródła stanowią około 75 proc. całkowitych przychodów. Dodatkowo, na skutek wzrostu ceny dolara i marki w stosunku do złotego, zwiększyła się rentowność sprzedaży. Ryzyko kursowe należy jednak zaliczyć do zagrożeń mających wpływ na działalność spółki.

W UBIEGŁYM roku Skotan uzyskał przychody ze sprzedaży w kwocie 54,1 mln zł. W porównaniu z rokiem 1997 dało to ponad 117-proc. dynamikę. Wzrosła także wartość wypracowanego zysku na poziomie operacyjnym, który sięgnął 6,1 mln zł. Rok wcześniej było to 4,7 mln zł. Wysoka rentowność bezpośredniej działalności zaowocowała tym samym prawie 50-proc. wzrostem wartości zysku netto (1997 — 2,9; 1998 — 4,37 mln zł).

TAKŻE początek tego roku spółka może zaliczyć do udanych. Po czterech miesiącach sprzedaż osiągnęła poziom 21,4 mln zł i była wyższa niż przed rokiem o 11 proc. W tym samym czasie zysk netto wzrósł o 8 proc. i wyniósł 1,76 mln zł. W opublikowanej w styczniu prognozie analitycy DM Elimar przewidują, iż w 1999 roku spółka zarobi na czysto 4,8 mln zł przy przychodach ze sprzedaży wysokości 59 mln zł.

ZDANIEM analityków, spółce dość dobrze udaje się walczyć z kryzysem, jaki dotknął polską branżę skórzaną. Podkreślają jednak, iż z uwagi na niską liczbę akcji w obrocie giełdowym posiadacze walorów spółki mogą się liczyć ze spekulacjami.

ZADOWALAJĄCE wyniki są bardzo dobrym pretekstem do wzrostu kursu. Szczególnie, że przez długi czas walory spółki wyceniane były poniżej ceny debiutu — tłumaczy jeden z analityków.

GIEŁDOWY mariaż rozpoczął się 11 stycznia 1999 roku. Do obrotu giełdowego na rynku wolnym trafiły wszystkie wyemitowane dotychczas walory spółki w liczbie 720 tys. akcji serii A i B. Debiut okazał się udany. Pierwsze notowanie na poziomie 27,5 zł dało inwestorom ponad 70-proc. przebicie w stosunku do ceny emisyjnej równej 16 zł. Kolejne sesje nie były jednak tak udane, a kurs zaczął spadać. W połowie lutego osiągnął dotychczasowe minimum — 18 zł. Od tamtej pory walory znajdowały się w trendzie wzrostowym. Umożliwiło to osiągnięcie maksimum cenowego równego 29,7 zł. Wczoraj, papiery spółki kosztowały 28,3 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Skotan dzieli się z akcjonariuszami