Śląski biznes najbardziej optymistyczny

opublikowano: 26-11-2014, 00:00

Przedsiębiorcy działający na Śląsku przewidują wzrost przychodów i rentowności swoich firm.

W ciągu najbliższych dwunastu miesięcy Śląsk będzie się dynamicznie rozwijał. Działające tam przedsiębiorstwa zwiększą swoje przychody i rentowność, co wpłynie również na istotny wzrost zatrudnienia w regionie — to najważniejsze wnioski z raportu Grant Thornton prezentującego prognozę ekonomiczną dla Śląska.

Przygotowano ją na podstawiewyników badań oczekiwań i opinii przedsiębiorców Grant Thornton International Business Report oraz analizy danych statystycznych publikowanych przez GUS. Ślązacy wypadają bardzo optymistycznie na tle całej Polski i Unii Europejskiej.

Przewaga śląskich liderów biznesu spodziewających się wzrostu przychodów nad tymi, którzy oczekują spadku w ciągu najbliższego roku, wynosi 76 pkt. proc. wobec 41 pkt. proc. w całej Polsce po drugim kwartale 2014 r. W przypadku rentowności nadwyżka śląskich optymistów nad pesymistamiwyniosła 43 pkt. proc., przekraczając analogiczne wskaźniki dla Polski i Unii Europejskiej.

Najtrudniejsze wyzwania, z którymi śląskie firmy będą musiały sobie poradzić, to niepewna sytuacja gospodarcza, skuteczne pozyskiwanie kapitału i pracowników na konkurencyjnym rynku pracy. Najbardziej przychodowe branże na Śląsku to przemysł, handel i naprawa samochodów.

Łącznie stanowią one ponad 85 proc. przychodów ze wszystkich branż. Wartość przychodów generowanych przez śląskie przedsiębiorstwa przemysłowe stanowi niemal 17 proc. przychodów tej branży w całym kraju. Jednak najwyższa wartość przychodów przemysłu nie przekłada się na jego najwyższą rentowność.

Najbardziej rentowne branże na Śląsku to m.in. rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo, działalność usługowa, komunikacja i informacja oraz sektor obsługi rynku nieruchomości. Śląsk zajmuje drugie miejsce zaraz po województwie mazowieckim, pod względem udziału PKB w kraju i wielkości przychodów. Relatywnie niska jest także tutaj stopa bezrobocia, która wynosi 10,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu