Ślimakowe implanty pod lupą śledczych

opublikowano: 11-07-2014, 00:00

Prokuratura prześwietla wielomilionowe przetargi państwowego instytutu słuchu, kierowanego przez profesora Henryka Skarżyńskiego

W czwartek ujawniliśmy, że profesor Henryk Skarżyński, szef publicznego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu (IFPS), od lat kupuje usługi i produkty od spółek związanych z nim rodzinnie, a także od dziwnych firm z Łotwy i Cypru. Okazuje się, że od grudnia 2013 r. sprawie przygląda się również prokuratura.

Zobacz więcej

CZŁOWIEK INSTYTUCJA: Profesor Henryk Skarżyński w 1992 r. pierwszy w Europie Środkowej i Wschodniej wszczepił implant ślimakowy, a dziesięć lat później pierwszy w świecie implant w częściowej głuchocie. Jest autorem i współautorem ponad tysiąca prac naukowych, ponad 100 nowych procedur klinicznych i kilkunastu patentów, laureatem kilkudziesięciu nagród. Otrzymał m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski i złotą odznakę Zasłużony dla Służby Zdrowia. [FOT. WOJCIECH SURDZIEL/AGENCJA GAZETA]

— Prowadzimy śledztwo w sprawie tzw. udaremniania lub utrudniania ośmiu przetargów na zakup implantów ślimakowych, które IFPS przeprowadził w latach 2008-12. Czynności w tej sprawie powierzyliśmy CBA — informuje Katarzyna Calów-Jaszewska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Zawiadomienie z ABW

W sprawie nie ma podejrzanych, wszczęcie śledztwa oznacza jednak, że prokuratorzy uznali, że istnieje „uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa” z art. 305 par. 1 kodeksu karnego: „Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, udaremnia lub utrudnia przetarg publiczny albo wchodzi w porozumienie z inną osobą działając na szkodę właściciela mienia albo osoby lub instytucji, na rzecz której przetarg jest dokonywany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Jak ustalił „PB”, zawiadomienie w tej sprawie w październiku 2013 r. złożyła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

— Po otrzymaniu informacji o możliwych nieprawidłowościach w IFPS prowadziliśmy sprawdzenia i ustalenia, które miały na celu potwierdzenie przesłanych informacji lub zaprzeczenie im. Ustalone fakty wskazywały na możliwość popełnienia przestępstwa m.in. w postępowaniach przetargowych, dlatego zawiadomiliśmy prokuraturę — tłumaczy Maciej Karczyński, rzecznik ABW.

Co znalazło się pod lupą śledczych? M.in. to, o czym pisaliśmy wczoraj. Od 2008 r. dwóch z trzech producentów implantów ślimakowych nie dostarcza ich bezpośrednio do IFPS czy przez autoryzowanych polskich przedstawicieli, ale przez spółki zarejestrowane na Łotwie i Cyprze. Przy czym działalność tych firm sprowadza się tylko do obsługi instytutu.

Z biuletynu Unii Europejskiej wynika, że nigdy nie dostarczały implantów jakiejkolwiek innej placówce poza IFPS (zarówno w Polsce, jak innych krajach UE).

Kosztowne zakupy

Jak ujawniliśmy w „PB”, zakupy implantów, w całości refinansowanych przez NFZ, pochłaniają grube miliony złotych. Tylko przez cztery ostatnie lata instytut, kierowany przez Henryka Skarżyńskiego, w trybie przetargowym udzielił zamówień na ponad 230 mln zł. Ponad 120 mln zł zgarnęły spółki cypryjskie, reprezentujące austriackiego Medela, około 86 mln zł wrocławski Medicus, będący przedstawicielem australijskiego Cochleara, a ponad 27 mln zł firma z Łotwy, reprezentująca szwajcarski Advanced Bionics. Przy czym za każdym razem poszczególne firmy były jedynymi oferentami w konkretnych przetargach lub pakietach (gdy dany przetarg był na nie podzielony). Wczoraj próbowaliśmy uzyskać komentarz ze strony IFPS do toczącego się śledztwa, ale bez skutku. Wcześniej Henryk Skarżyński zapewniał, że o żadnych nieprawidłowościach nie ma mowy, a wszystkie zakupy instytutu są zgodne z prawem zamówień publicznych. — Jesteśmy jedynym ośrodkiem w Polsce oraz jednym z niewielu na świecie, gdzie stosowane są systemy wielu firm, a nie tylko jednego producenta. To gwarantuje nam dostęp do najnowszych technologii, indywidualnie dostosowanych do danego pacjenta. I to jest dla mnie najważniejsze — mówił Henryk Skarżyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu