Wierzchołek niejasnych zależności

opublikowano: 20-08-2014, 00:00

Sieć spółek związanych rodzinnie z Henrykiem Skarżyńskim korzysta na współpracy z kierowanym przez niego państwowym instytutem

Cypryjskie związki największego udziałowca Centrum Słuchu i Mowy (CSiM) i dostawców implantów do Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu (IFPS) to jedynie wierzchołek niejasnych zależności między państwowym instytutem, któremu od lat szefuje Henryk Skarżyński, a prywatnymi spółkami, należącymi do członków jego rodziny. Już w lipcu ujawniliśmy, że dostawcami aparatów słuchowych do IFPS są spółki CSiM (zarządzana przez syna szefa instytutu Piotra Skarżyńskiego i Łukasza Bruskiego, bratanka jego żony) oraz GNP Magnusson Aparatura Medyczna (jej właścicielami są żona Piotra — Magdalena Skarżyńska i żona Łukasza — Anna Wielgat-Bruska).

Zobacz więcej

Prof. Henryk Skarżyński (FOT. agencja gazeta)

Dodatkowo CSiM pozyskuje też od IFPS zlecenia (bywa, że z wolnej ręki) na usługi hotelarskie, rehabilitację pacjentów po wszczepieniu implantów, sprzedaż urządzeń do badań przesiewowych czy usługi badawcze. Henryk Skarżyński twierdzi, że relacje publicznego instytutu z prywatnymi spółkami, których właścicielami są członkowie jego rodziny, nie rodzą żadnych konfliktów interesów.

We wszystkich zleceniach nie widzi nic złego. Zapewne dlatego IFPS wręcz chwali się na swojej stronie internetowej, że współpracuje ze wszystkimi siedmioma placówkami regionalnymi CSiM, m.in. w ramach zorganizowanej przez instytut Krajowej Sieci Teleaudiologii. Oba podmioty wspólnie prezentowały też wynalazki, m.in. tzw. telefitting i SZOK — System Zintegrowanej Komunikacji, a w 2011 r. Henryk Skarżyński jako konsultant krajowy w zakresie audiologii i foniatrii uroczyście otwierał przychodnię CSiM Medincus w Opolu, przecinając wstęgę wspólnie z Łukaszem Bruskim, szefem CSiM. O tym, jak intensywnie publiczne miesza się z państwowym, może świadczyć także to, że CSiM na początku nosiło nazwę Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy, taką jak placówka IFPS, a krakowska filia państwowego instytutu nazywa się Małopolskie Centrum Słuchu i Mowy, analogicznie do nazw wszystkich regionalnych placówek prywatnego CSiM.

Wspólne projekty (takie jak system telerehabilitacji i Platforma Badań Zmysłów) IFPS realizuje też ze spółką zależną CSiM — Instytutem Narządów Zmysłów (INZ). Ta spółka wydaje też pismo „Nowa Audiofonologia”, którego redaktorem naczelnym jest Henryk Skarżyński, a kiedy INZ podpisywał umowę o współpracy z Narodowym Centrum Medycznym w Tadżykistanie (PS), Piotrowi Skarżyńskiemu, jako członkowi zarządu INZ, towarzyszył jego ojciec, szef IFPS. Takie przykłady można mnożyć. W kompleksie budynków w Kajetanach przy ul. Mokrej, gdzie swoje siedziby mają państwowy IFPS i prywatne CSiM i INZ, mieszczą się też inne powiązane z rodzinami Skarżyńskich i Bruskich spółki.

Jedną z nich jest należący do Małgorzaty Skarżyńskiej i Łukasza Bruskiego Karmazyn, który nie tylko prowadzi w Kajetanach aptekę, ale wynajmuje też instytutowi lokal w Radomiu na przychodnię. Natomiast Skarmed prowadzi w Kajetanach ośrodek rekreacyjno-rehabilitacyjny, umożliwiający pacjentom CSiM i IFPS skorzystanie m.in. z bazy noclegowej, jazdy konnej czy hali sportowej. Wspólnikami spółki są Piotr i Andrzej, synowie szefa instytutu, i jego żona Barbara. Udziałowcem Skarmedu był też sam Henryk Skarżyński, a lista wspólników bez niego została złożona w Krajowym Rejestrze Sądowym dopiero w październiku 2013 r. Przez Szymona Mustera [patrz tekst obok].

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu