Smołdzino: ponad 4 mln zł za park

Zbigniew Marecki
25-02-2003, 00:00

Słupsk. Około 4,1 mln zł otrzymała gmina Smołdzino od Ministerstwa Finansów jako odszkodowanie za to, że 60 proc. jej terenu zajmuje Słowiński Park Narodowy.

Staranie o odszkodowanie umożliwiła wprowadzona dwa lata temu nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, która dawała gminom prawo do rekompensaty za utracone korzyści z tytułu sąsiadowania z parkami narodowymi. Przepis obowiązywał tylko 10 miesięcy. Szybko się z niego wycofano, bo powodował duże konsekwencje finansowe dla budżetu państwa. Ministerstwo Finansów już wypłaciło gminie podstawową kwotę odszkodowania, która jest prawie równa jej rocznemu budżetowi. Wójt gminy zamierza jeszcze walczyć o 1,5 mln zł odsetek. Odzyskane pieniądze zostaną wykorzystane na sfinansowanie inwestycji, m.in. budowę nowej sieci kanalizacji, modernizację oczyszczalni ścieków, budowę stadionu i remonty dróg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Marecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Smołdzino: ponad 4 mln zł za park