Solidarność: pogotowie strajkowe w Fiat-GM Powertrain

opublikowano: 05-02-2007, 16:05

Decyzja ma związek ze zwolnieniem czterech pracowników za działalność w związku. Rzecznik firmy zaprzecza, że zwolnienia miały takie podłoże.

Pogotowie strajkowe ogłosiła w poniedziałek NSZZ Solidarność w bielskiej firmie Fiat-GM Powertrain. Według szefowej "Solidarności" w Fiat Auto Poland, która obejmuje Powertrain, Wandy Stróżyk, decyzja ma związek ze zwolnieniem czterech pracowników za działalność w związku. Rzecznik firmy Marek Ramczewski zaprzecza, że zwolnienia miały takie podłoże.

Kilka dni wcześniej do "Solidarności", która jest w sporze płacowym z dyrekcją firmy, przystąpiło 30 osób. "Wybrano liderów, którzy organizowali młodych pracowników" - wyjaśniła Stróżyk w rozmowie z PAP.

Jak powiedziała, czterech młodych działaczy "Solidarności" otrzymało wypowiedzenia w piątek podczas wieczornej zmiany; obecnie są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy. Zdaniem Stróżyk, związkowcy zostali zwolnieni w sposób demonstracyjny: odebrano im przepustki, a do wyjścia przeprowadzono przez całą halę, by wzbudzić strach u reszty pracowników.

Rzecznik spółki Marek Ramczewski w rozmowie z PAP stanowczo zaprzeczył, że pracownicy zostali zwolnieni za działalność związkową. "Pracodawca podejmując decyzję nawet nie wiedział, że są członkami związku zawodowego. Respektujemy prawo. Powód wypowiedzenia był inny i jest znany zwolnionym" - powiedział Ramczewski nie ujawniając przyczyn decyzji.

Ramczewski dodał, że między pracodawcą a "Solidarnością" trwają negocjacje. Według informacji związkowców, centrala domaga się m.in. podwyżek płac dla najmłodszych pracowników, którzy zarabiają teraz 1,2 tys. zł brutto. Obecnie "Solidarność" dodała jeszcze jeden postulat - przywrócenia do pracy zwolnionych związkowców.

Szefowa "Solidarności" nie wykluczyła, że jeszcze w tym tygodniu centrala może przeprowadzić dwugodzinny strajk ostrzegawczy.

Fiat-GM Powertrain Polska jest filią Fiat-GM Powertrain. Spółka zatrudnia obecnie około 1350 osób. Udziały w spółce - po 50 proc. - posiadają Fiat Auto oraz General Motors. Firma powstała w grudniu 2000 r. i działa w pomieszczeniach, w których mieścił się Zakład Mechaniki Fiat Auto Poland. Obecnie produkuje przede wszystkim silniki. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane