Solidna stopa dywidendy powinna obronić kurs, ale...

opublikowano: 01-08-2016, 11:30

Łukasz Jańczak, analityk Haitong Banku, uważa że solidna stopa dywidendy na poziomie 8,4 proc. w przyszłym roku powinna bronić cenę akcji PCM przed dalszymi spadkami w średnim terminie. Dostrzega jednak ryzyko dla 100-procentowego wskaźnika wypłaty dywidendy w ciągu najbliższych kilku lat.

Analityk podtrzymał rekomendację "neutralnie", ale cenę docelową obniżył z 36,8 do 32,5 zł, uwzględniając wypłatę dywidendy w wysokości 5,5 zł.

Łukasz Jańczak nadal dostrzega dynamiczny rozwój floty (wzrost o 21 procent licząc rok do roku jeżeli chodzi o liczbę pojazdów na koniec drugiego kwartału 2016), ale również niższą rentowność ostatnio podpisanych kontraktów, która wpływa na generowane zyski.

Na tym etapie specjalista dostrzega więcej zagrożeń i wyzwań niż pozytywnych czynników. Począwszy od drugiego kwartału 2016 roku firma zaczęła ponosić wyższe koszty finansowania w wyniku wprowadzenia w Polsce podatku bankowego. Łukasz Jańczak zakłada, że nowe finansowanie automatycznie pociągnie za sobą opłaty wyższe o 0,5 punktu procentowego, a posiadane kredyty będą stopniowo obciążane wyższymi odsetkami wraz ze zbliżaniem się terminu ich zapadalności. Doprowadzi to ostatecznie do sytuacji, w której odsetki będą wyższe o około 4,8 mln zł rocznie (10 procent zysku netto z 2015 roku), z czego 2,3 mln zł może mieć wpływ na rachunek zysków i strat w pierwszym roku.

Na tym etapie analityk nie przypuszcza, by firma była w stanie szybko przerzucić te koszty na klientów. Dlatego też prognozuje, że marża odsetkowa netto (NIM) skurczy się w tym roku do 2,9 procent i 2,5 procent w 2017 wobec 4,0 procent w 2015. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane