Sołowow, Solorz, Kulczyk, Rostowski, Piechociński, Góral, Klesyk, Jagiełło, Karpiński, Kudrycka... (LIVE)

opublikowano: 22-05-2013, 00:00

Redakcji "Pulsu Biznesu" udało się zgromadzić dziś na Stadionie Narodowym premierów, ministrów, najbogatszych ludzi w kraju i prezesów największych polskich firm. Temat? Gospodarczy patriotyzm.

Wyświetl galerię [1/2]

Debata "Czas na gospodarczy patriotyzm", fot. Marek Wiśniewski, Puls Biznesu

Więcej na patriotyzm.pb.pl>>

15:00 Jak zwiększyć PKB o 5 punktów procentowych? Takie zadania postawił sobie Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, podsumowując dzisiejszą debatę. I od razu ogłosił wzór:

 

  • Deregulacja + 1 punkt procentowy (jak powiedział wcześniej Mateusz Morawiecki, szef BZ WBK)
  • Obniżenie kosztów energii (m.in. przez łupki ) o 50 proc. + 1 punkt procentowy
  • Stopy procentowe – są najniższe, ale mogą być jeszcze niższe (i to nie przez obniżki o 25 pb) +  1 punkt procentowy
  • Miękkie czynniki – zaufanie, współpraca przedsiębiorców + 1 punkt procentowy
  • Innowacje – zamiast dawać środki na obronność, postawmy na innowacje. „Marzy mi się czołg  z napisem Asseco w okolicach Stalowej Woli

Do dzieła!

14:35 Kolej na naukę

Adam Góral apeluje do naukowców: nie bójmy się własnych słabości i niewiedzy. Wcześniej przypomniał, że gdy Asseco organizowało szkoleniach na uczelniach, przez dwa lata nie pojawił się na nich żaden profesor ani doktor.

Michał Sołowow pochwalił się Synthosem, który wydaje rocznie 80 mln zł na R&D, dzięki czemu ma najbardziej nowoczesne technologie. Miał też radę dla uczestniczącej w debacie Beaty Kudryckiej, minister nauki i szkolnictwa wyższego: „Wystarczy w obszarze grantów przyznawać je tylko pod warunkiem komercjalizacji”.

Andrzej Klesyk, szef PZU, stwierdził, że Polska nauka nie rozumie biznesu. "Gdy rozmawiam z rektorem, mówi mi, jak piękny będzie budynek uczelni. A ja potrzebuję 20 ludzi, z którymi mogę rozmawiać o finansach". I zaapelował: "Nie zwiększajmy podatków,z których finansowana jest edukacja,sport,kultura. Dbajmy o to, żeby w kraju pozostał kapitał, który to sfinansuje".

 

14:05 -Nasz premier i nasz prezydent też mają listy spraw do załatwienia dla biznesu, jak podróżują po świecie – zaznaczyła Beata Stelmach, wiceminister spraw zagranicznych, odnosząc się do krytyki braku takowych ze strony Mateusza Morawieckiego, szefa BZ WBK. I zaapelowała do przedsiębiorców, by informowali polskie służby dyplomatyczne, gdy mają problemy z międzynarodową ekspansją.

13:40 Jan Kulczyk przypomniał, że na sali jest trzech największych prywatnych płatników podatku w Polsce (red.: Michał Sołowow, Zygmunt Solorz, Jan Kulczyk), więc podziękował „PB”, za możliwość dyskusji w tak szerokim gronie. Zaznaczył jednak, że musi się ona odbywać na co dzień. I wezwał do tego rządzących. Janusz Piechociński w odpowiedzi zapytał, czy środowisko jest gotowe zaangażować się w budowę samorządu gospodarczego.

13:10 Zygmunt Solorz-Żak: płacę podatki w Polsce i tego się nie wstydzę, ale doceniam ludzi płacących niższe podatki za granicą

13:03 Michał Sołowow: mamy energetykę opartą na węglu, a jednocześnie popieramy redukcję CO2.  Francja ma energetykę atomową, a czy ktoś w Europie wpadł na opodatkowanie odpadów radioaktywnych? Nie łudźmy się – uczestniczymy w grze o bogactwo.

Numer 3 na liście najbogatszych Polaków wyróżnił trzy obszary, w jakich się odbywa ta gra:
– surowce (rewolucja łupkowa radykalnie poprawi naszą konkurencyjność, miejmy nadzieję)
- technologie – warunek konieczny przewagi konkurencyjnej
- rynek – nasz rynek jest coś wart, ale jak chcemy wejść na obce rynki pojawiają się tysiące drobnych rzeczy, które nie pozwalają nam na sprzedaż np. w Niemczech.

Michał Sołowow zakończył wystąpienie osobistą obserwacją.
- Mam wielu partnerów francuskich. Zapraszają mnie tylko do restauracji francuskich w Warszawie i przyjeżdżają Peugeotami i Citroenami. Uczmy się – zaapelował.

12:55 Adam Góral: Byłem skrajnym liberałem, dziś jestem liberałem. Ale potrafię pogratulować biznesmenowi np. kupna Polkomtelu. Tymczasem nasze społeczeństwo chce sukcesu Agnieszki Radwańskiej, ale już sukces Solorza, Sołowowa czy Górala drażni. Musimy to zmienić.

12:50 Jan Kulczyk: Patriotyzm jest rzeczą najważniejsza w kulturze, w sporcie, ale w przedsiębiorstwach jest ważny rachunek ekonomiczny (…) Nie wiem, kto będzie budował Francję i inne kraje europejskie, w tym Polskę, jeśli będą tak wysokie podatki dochodowe. Państwo powinno stworzyć warunki do rozwoju, a nie zabierać przedsiębiorcom pieniądze, uważając, że wie, jak je wydać.

12:45 Herbert Wirth, prezes KGHM (numer 1 na liście płatników CIT wg rankingu "PB"): w 2014 r. otworzymy w Chile kopalnię imienia Ignacego Domeyki

12:30 Wicepremier Rostowski: Dziś odbywa się ważna dla Polski konferencja uzgodnieniowa dotycząca ustaw określających ramy prawne dla wydobywania gazu łupkowego. Ustawa wejdzie w życie w 2015 r., ale same podatki nie będą pobierane od wydobytego gazu łupkowego aż do 2020 r. Chcemy w ten sposób zachęcić inwestorów do działań, by Polska mogła skorzystać z wielkiej zmiany technologicznej.

11:58 Dwóch najbogatszych Polaków już przybyło. Łącznie będzie dziś z nami 186 mld zł. 28 mld to majątek biznesmenów, 158 mld wartość spółek zaproszonych prezesów.

11:50 Trwa końcowe odliczanie przed otwarciem naszej debaty. Na Stadionie Narodowym są już zaproszeni goście, ale scena ciągle czeka

Debata w ramach projektu „Czas na patriotyzm gospodarczy” ma odpowiedzieć na wiele ważkich pytań związanych ze współczesnym rozumieniem słowa „patriotyzm”. Jak może on przejawiać się w praktyce?

— Jeśli ktoś inwestuje, rozwija biznes, tworzy miejsca pracy, to partycypuje w tworzeniu dobrobytu swojego kraju. To jest współczesny patriotyzm. Od 1989 r. przedsiębiorcy mają ogromny udział w transformacji naszego kraju z gospodarki centralnie kierowanej w gospodarkę wolnorynkową. Czynny udział w tym jest współczesnym patriotyzmem — mówi Zbigniew Niemczycki, prezes Polskiej Rady Biznesu.

— Proces podejmowania decyzji ekonomicznej powinien uwzględniać przynależność do danej wspólnoty i kierowanie się jej dobrem. Skoro tu żyję, utożsamiam się z tą społecznością, to wybierając produkt czy dostawcę, przy porównywalnych parametrach ekonomicznych, wybiorę tego z mojej wspólnoty — tłumaczy Bogusław Grabowski, prezes Skarbiec Asset Management Holding. Więcej opinii o patriotyzmie w gospodarce >>

„Puls Biznesu”: Czy płacenie podatków uważa pan za przejaw patriotyzmu, a optymalizację podatkową za jego brak?

Jacek Rostowski, wicepremier, minister finansów:  Zasada uczciwości i równości wymaga, aby obciążenia podatkowe stosownie do swoich możliwości ponosili wszyscy. Unikanie opodatkowania poprzez tworzenie sztucznych, pozornych struktur i transakcji to nic innego, jak oszustwa podatkowe. Takiej postawy nigdy nie nazwałbym patriotyczną. Także na poziomie Unii Europejskiej postanowiliśmy wzmocnić wspólne działania, wyjść naprzeciw uczciwym przedsiębiorcom. Polska jako pierwszy kraj naszego regionu przyłączyła się do inicjatywy G6, zmierzającej do ustalenia mechanizmu automatycznej wymiany informacji dotyczącej oszustw podatkowych. Celem jest, żeby uczciwym podatnikom było łatwiej płacić podatki, a nieuczciwym — trudniej ich nie płacić. Międzynarodowa wymiana informacji znacząco ułatwi ściganie oszustw, a we wspólnych działaniach na rzecz kultury podatkowej i rządów prawa widzę właśnie nowoczesny patriotyzm gospodarczy. Cały wywiad z Jackiem Rostowskim >>


Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki: Dla mnie to po prostu obowiązek, rozsądna postawa wobec swojego państwa i samorządu. Chcę być w porządku wobec tych powinności, a jednocześnie jestem skrupulatny w rozliczeniach i korzystam z ulg i zwolnień, optymalizuję decyzje inwestycyjne czy konsumpcyjne na maksymalnym poziomie. Stąd swego czasu korzystałem z ulgi mieszkaniowej na wynajem czy ostatnio ulgi internetowej. Mam wspólnotę majątkową z żoną i rozliczamy podatki wspólnie. Jeśli więc uznać racjonalizm i dbałość o bezpieczeństwo w relacjach z urzędem skarbowym jako przejaw ekonomicznego patriotyzmu, to nie widzę przeciwwskazań dla zdefiniowania tak właśnie takiej postawy.  Cały wywiad z Januszem Piechocińskim >>


„Puls Biznesu”: Pana firmy zapłaciły najwięcej podatku dochodowego spośród prywatnych przedsiębiorców. Czy płacenie podatków uważa pan za przejaw patriotyzmu, a optymalizację podatkową za jego brak?

Jan Kulczyk: My płacimy podatki w Polsce? Dziękuję, że w końcu ktoś to nie tylko zauważył, ale wreszcie publicznie docenił. Ale do rzeczy. Francuski polityk, który chce wprowadzić 75-procentowy podatek od dochodów osobistych, jest patriotą, prawda? Natomiast ci, którzy usiłują uniknąć kary za to, że przez lata bardziej się starali, więcej uczyli, oszczędzali, inwestowali, ryzykowali własnym majątkiem, tworzyli miejsca pracy i próbują ochronić swój dorobek, to nie patrioci, tak? To antyrozwojowe, zaściankowe i krótkowzroczne myślenie. To typowy, populistyczny pogrom elit, które współtworzyły potęgę kraju, hojnych mecenasów kultury, sportu, ambasadorów innowacyjności i postępu. To początek końca racjonalnego myślenia o tym, jak powinno działać nowoczesne i konkurencyjne państwo Unii Europejskiej. Nasze podatki płacimy tam, gdzie nasze firmy generują zyski, a osobiste tam, gdzie czujemy się lepiej chronieni przed polityczną kreatywnością. Nie mamy obowiązku płacić za cudze błędy. Nie musimy zrzucać się na Cypr czy Grecję tylko dlatego, że nas najłatwiej namierzyć i oskalpować. Cały wywiad z Janem Kulczykiem >>


Środowa debata to inauguracja cyklu spotkań na temat patriotyzmu gospodarczego, zasad współpracy biznesu z politykami, wsparcia administracji dla przedsiębiorczości oraz wspierania rozwoju kraju przez przedsiębiorców. Więcej >>
.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu