Spada atrakcyjność sektora bankowego

opublikowano: 29-01-2019, 22:00

Ustawa frankowa w obecnym kształcie może zniechęcić inwestorów, a dodatkowe obciążanie banków jest niebezpieczne — alarmuje branżowa organizacja.

Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich (ZBP), apeluje do ustawodawców i nadzorcy rynku finansowego o solidną analizę skutków pomocy frankowiczom, przewidzianych w ustawie, nad którą prace toczą się w Sejmie. Roczne koszty, jakie może ponieść grupa banków z kredytami walutowymi w portfelu, szacowane są na 3 mld zł. Zdaniem Krzysztofa Pietraszkiewicza, nowe obciążenie jeszcze bardziej obniży jego rentowność, która od kilku kwartałów utrzymuje się na niższym poziomie niż w innych krajach. Jego zdaniem, już teraz atrakcyjność naszego sektora bankowego z punktu widzenia inwestora mocno spadła. Według raportu Komisji Nadzoru Finansowego, średnie ROE, czyli relacja zysku netto do kapitału własnego, wyniosło 7,6 proc. po pierwszych sześciu miesiącach 2018 r., a spodziewane spowolnienie gospodarcze nie będzie sprzyjać wynikom.

Zdaniem Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa Związku Banków Polskich,
sektor bankowy, aby zarabiać, będzie musiał ciąć koszty.
Zobacz więcej

FINANSOWE WYZWANIA:

Zdaniem Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa Związku Banków Polskich, sektor bankowy, aby zarabiać, będzie musiał ciąć koszty. Fot. Marek Wiśniewski

W zeszłym tygodniu podkomisja sejmowa, której przewodniczył Tadeusz Cymański, poseł Solidarnej Polski, zdecydowała o dalszym procedowaniu jednego z czterech projektów nowelizacji ustawy dotyczących pomocy frankowiczom, uchwalonej jeszcze przez koalicję PO-PSL. Zgłoszono i przegłosowano 23 poprawki rekomendowane przez Kancelarię Prezydenta. Projekt w obecnym kształcie zakłada zbyt daleko idącą liberalizację zapisów dotyczących funduszu wsparcia dla kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, twierdzi Jerzy Bańka, wiceprezes ZBP.

— Projekt w części dotyczącej wsparcia przeistacza się w swoiste rozdawnictwo cudzychpieniędzy. Tak należy ocenić zapisy dotyczące zautomatyzowanego umarzania dużych kwot kredytów. Jedyne wytyczne, jakie należałoby brać pod uwagę, to socjalne, co wielokrotnie podkreślaliśmy — twierdzi Jerzy Bańka.

Nowela zakłada też utworzenie funduszu konwersji, w którym zgromadzone zostaną pieniądze potrzebne na przewalutowanie kredytów denominowanych lub indeksowanych do obcej waluty — głównie franka szwajcarskiego. Zrzucą się na niego banki zaangażowane w kredyty walutowe — o tym ile zapłacą poszczególne banki zdecyduje algorytm, zdefiniowany w ustawie. Na koniec 2018 r. banki miały w portfelach 470 tys. kredytów mieszkaniowych udzielonych we frankach szwajcarskich o łącznej wartości 107,1 mld zł. Stanowią one 24,8 proc. wartości całego portfela kredytowego. W przypadku wartości kredytów mieszkaniowych udzielonych w euro i innych walutach, portfelowy udział odpowiednio wynosi 5,2 proc. i 0,4 proc. Od 2012 r. banki praktycznie zaprzestały masowego udzielenia nowych kredytów walutowych. Niemal cała nowa akcja kredytowa prowadzona jest w rodzimej walucie. Za pomoc frankowiczom zapłacą wszyscy klienci banków, nie tylko frankowi — twierdzi ZBP.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Banki będą próbowały zrekompensować sobie koszty ustawy frankowej podnosząc koszty obsługi i marże na produktach. Sektor bankowy pracuje nad oszacowaniem kosztów projektu nowelizacji ustawy pomocy frankowiczom. W ciągu kilku dni zaprezentuje on wyniki analiz. Zdaniem Jerzego Bańki, nie ma uzasadnienia dla tak radykalnego i kosztownego rozwiązania, które faworyzuje grupę klientów, a z perspektywy kredytobiorców złotowych jest to działanie niesprawiedliwe.

— Z badań poszczególnych banków wynika, że zainteresowanie konwersją kredytów jest niewielkie. Naszym zdaniem potrzebne jest wprowadzenie ograniczeń podmiotowych względem osób, które mogłyby skorzystać z konwersji w ramach funduszu. Wystąpimy do KNF o wydanie rekomendacji dobrych praktyk stosowania owej konwersji — zapowiada Jerzy Bańka.

Z analizy ZBP wynika, że portfel kredytów frankowych ma najwyższą jakość spośród wszystkich portfeli kredytowych banków. © Ⓟ

97,77 proc. Taki odsetek kredytów frankowych spłacanych jest regularnie.

22 tys. O tyle rocznie maleje liczba kredytów frankowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu