Spedytorzy polują na Żeglugę

Cezary Pytlos
21-10-1999, 00:00

Spedytorzy polują na Żeglugę

Możliwe, że jeszcze w tym miesiącu powstanie grupa kapitałowa, która będzie ubiegała się o przejęcie akcji Żeglugi Bydgoskiej od narodowych funduszy inwestycyjnych. W skład grupy wejdą lokalne i ogólnokrajowe firmy transportowo-spedycyjne oraz niemiecki Lehnkering Reederei.

Rozmowy z inwestorami rozpoczęły się pod koniec lipca. Wcześniej VII NFI — większościowy właściciel spółki (ma ponad 33 proc. jej akcji), brał pod uwagę połączenie przewoźnika z inną firmą żeglugową — wrocławską Odratrans (w której również dysponuje ponad 33-proc. udziałem w kapitale akcyjnym). Plany VII NFI napotkały jednak opór ze strony pracowników ŻB, i to głównie pod wpływem ich protestów zarząd funduszu je zmienił.

Powstanie grupa

— Wiążących rozstrzygnięć w sprawie utworzenia grupy kapitałowej spodziewamy się pod koniec października — mówi Edward Ossowski, prezes ŻB.

Anna Jodziewicz, wiceprezes ŻB, jest ostrożniejsza i przesuwa termin na połowę listopada.

Zarządzający firmą zgodnie odmawiają ujawnienia potencjalnych inwestorów.

— Poczekajmy z tym do momentu podpisania listów intencyjnych — uspokaja Anna Jodziewicz.

Nie tylko Bydgoszcz

Prawdopodobnie w negocjacjach uczestniczą nie tylko lokalne, ale również krajowe firmy spedycyjne i transportowe oraz niemiecka spółka Lehnkering Reederei — od dawna współpracująca z ŻB.

Szanse Niemców są jednak problematyczne. Do sprzedania jest około 85 proc. akcji ŻB (33 proc. VII NFI, 27 pozostałych funduszy oraz 25 proc. SP). Nie wiadomo, na ile wyceniono akcje wystawione na sprzedaż. Szacuje się jednak, że do objęcia ponad 50 proc. akcji wystarczy 10 mln zł.

ŻB jest drugą pod względem przewozów śródlądowych firmą w kraju, zatrudniającą ponad 200 osób. Jej udział w rynku szacowany jest na około 30 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Pytlos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Spedytorzy polują na Żeglugę