Czytasz dzięki

Split payment odda VAT w 25 dni

opublikowano: 07-12-2017, 22:00

Ustawa o podzielonej płatności wejdzie w życie trzy miesiące później, niż chciał rząd, ale nie będzie szybszego zwrotu VAT, o co zabiegał biznes.

Senat przyjął wczoraj nowelizację ustawy o podatku VAT, wprowadzającą split payment (podzielona płatność). To sztandarowy pomysł rządu mający do minimum ograniczyć możliwości oszustw podatkowych, przede wszystkim poprzez tzw. karuzele vatowskie. Ustawa nie wejdzie w życie 1 kwietnia 2018 r., jak oczekiwał pierwotnie rząd (i co uchwalił Sejm), lecz 1 lipca 2018 r. (poprawka senatora Grzegorza Biereckiego).

Opóźnienie startu split paymentu jest efektem obaw środowiska bankowego, że nie zdąży do 1 kwietnia z uruchomieniem całego systemu. A to właśnie na barkach banków będzie oparty cały system. Muszą one każdej firmie w Polsce założyć specjalne konto VAT, na które będą trafiać kwoty tego podatku od kontrahentów (na rachunki rozliczeniowe tylko kwoty netto płatności). Z takiego konta firmy będą mogły tylko odprowadzać swój VAT fiskusowi oraz płacić go dostawcom (na ich konta VAT).

Uruchomienie pieniędzy z konta VAT na jakiekolwiek cele biznesowe będzie możliwe tylko po uzyskaniu zgody naczelnika urzędu skarbowego (ma na podjęcie decyzji 60 dni). Ten zamknięty vatowski krwiobieg ma uniemożliwić wyłudzenia i oszustwa karuzelowe. Zachętą do wejścia w system podzielonej płatności będzie m.in. szybszy, 25-dniowy, termin na uzyskiwanie zwrotów VAT. Głosami senatorów PiS przepadła poprawka skracająca ten termin do 15 dni oraz poprawka skracająca z 60 do 30 dni termin dla naczelnika urzędu skarbowego na podjęcie decyzji o uwolnieniu firmie pieniędzy z konta VAT (poprawki wniósł senator Kazimierz Kleina z PO). O takie zmiany zabiegali już w Sejmie eksperci z Konfederacji Lewiatan.

W Senacie również się nie powiodło. Wejście w system split payment ma być dobrowolne w tym sensie, że to nabywca towarów i usług będzie decydował, czy przesyła sprzedawcy całą płatność, czy ją dzieli, a kwotę VAT kieruje na jego specjalne konto. Główną obawą związaną z funkcjonowaniem systemu jest pogorszenie płynnościfinansowej firm (w skali całego rynku zamrożenie gigantycznych kwot VAT). Niedawno resort finansów informował, że przygotuje specjalny program pomocowy w postaci pomostowych kredytów z BGK. Kilka dni temu okazało się to nieaktualne. Firmy, którym pogorszy się płynność z powodu split payment, będą mogły starać się o kredyty z BGK na dotychczasowych zasadach. Rząd szacuje, że dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego split payment budżet państwa zyska w ciągu 10 lat nawet 80 mld zł. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane