Spokój przed protokołem

Dział Analiz XTB
opublikowano: 09-04-2014, 16:31

Dzisiejszy dzień na rynku walutowym jak do tej pory nie przyniósł większych zmian na głównych parach. Na rynku cały czas widoczna jest lekka słabość dolara, zarówno w stosunku do euro i jena, ale już nie w tak dużym stopniu jak wczoraj. Co ciekawe para EURUSD cały czas lekko rośnie, pomimo iż dziś szef Centralnego Banku Grecji, jako kolejny przedstawiciel Europejskiego Banku Centralnego, wspomniał, że bank pracuje nad uruchomieniem programu skupu aktywów.

Na rynkach EM również nie widać większej zmienności, z wyjątkiem liry tureckiej. Traci dziś ona na wartości ponad 1,2% w stosunku do dolara po tym jak przedstawiciele centralnego banku i ministerstwa finansów zaczęli podkreślać rolę wysokiego kursu USDTRY w odbiciu tureckiej gospodarki. 

Wydarzenie dnia, którym jest publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, jest jeszcze przed nami (godz. 20:00). Przypomnijmy, iż na marcowym posiedzeniu Komitet po raz trzeci ograniczył program skupu aktywów o 10 mld USD. Jednak to nie ta decyzja najbardziej interesuje rynki. Inwestorzy pogodzili się z faktem, iż program będzie ograniczany w tej kwocie na każdym posiedzeniu i w konsekwencji zostanie wygaszony pod koniec tego roku. Ostatnie posiedzenie przyniosło jeszcze kilka innych zmian. Zarzucony został cel w postaci maksymalnego poziomu stopy bezrobocia (6,5%), przy którym może nastąpić podwyżka. Przede wszystkim jednak wykres pokazujący oczekiwania członków FOMC, co do poziomu stóp procentowych sugeruje, iż konsensus  w Fed widzi teraz trzy podwyżki w 2015 roku. Ten wątek najbardziej interesuje rynki i jeśli minutes potwierdzą zaostrzenie retoryki części członków Komitetu dolar może zyskiwać na wartości.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dział Analiz XTB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu