Spółki cywilne będą się przekształcać

Jarosław Królak
opublikowano: 20-07-2000, 00:00

Spółki cywilne będą się przekształcać

Wspólnicy uzyskają większą ochronę

WIĘKSZY MAJĄTEK: Wzmocni się podmiotowość prawna spółki jawnej, co przejawi się w przyznaniu jej zdolności do nabywania własności nieruchomości i praw rzeczowych — mówi Ewa Snowacka-Malec z kancelarii prawnej Waraksa i Partnerzy. fot. GK

Gdy spółka cywilna osiągnie przez dwa kolejne lata przychód co najmniej 400 tys. EUR (1,6 mln zł), zostanie z mocy prawa przekształcona w spółkę jawną. Stanie się tym samym osobową spółką handlową, wpisaną do rejestru.

W Polsce największą popularnością cieszą się spółki cywilne (jest ich najwięcej), w dalszej kolejności spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjne. Spółka jawna, inaczej niż w rozwiniętych państwach gospodarki rynkowej, nie odgrywa większej roli w polskich realiach. Przyczyną tego jest ogromna popularność spółki cywilnej, która oparta jest na podobnych założeniach (m.in. osobistej odpowiedzialności wspólników za długi). Spółkę cywilną można łatwiej założyć, jest mniej sformalizowana i nie musi być wpisywana do rejestru handlowego.

Intencją twórców projektu ustawy o nowym kodeksie handlowym jest uregulowanie na nowo charakteru spółki jawnej, w celu zwiększenia jej roli i atrakcyjności w porównaniu z cywilną.

Wymuszone zmiany

Prawodawcy postanowili wprowadzić przepis, który spowoduje, że spółki jawne zaczną powstawać nawet mimo woli wspólników.

— Według art. 26 ¤ 4 projektu nowego kodeksu handlowego, spółki cywilne będą automatycznie przekształcane w jawne. Dojdzie do tego, gdy spółka cywilna uzyska przychody co najmniej 400 tys. EUR (1,6 mln zł) w każdym z dwóch kolejnych lat obrotowych — opowiada Wiesław Opalski, adwokat z kancelarii prawnej J.Modrzejewski, W.Opalski, M.Wypychowska.

— W takim przypadku każdy wspólnik będzie zobowiązany złożyć do sądu wniosek o wpis spółki do rejestru handlowego, właściwego dla spółek jawnych. Spółka cywilna, działająca dotąd jedynie na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, poddana zostanie reżimowi kodeksu handlowego, z wszelkimi tego konsekwencjami — dodaje Ewa Snowacka-Malec z kancelarii prawnej Waraksa i Partnerzy.

Tego typu firmy będą działać w sposób bardziej sformalizowany, gwarantujący bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Spółka zapłaci

Drugą istotną zmianą w uregulowaniach dotyczących spółki jawnej jest wprowadzenie subsydiarnej odpowiedzialności wspólników za zobowiązania firmy.

— Każdy wspólnik odpowiada za długi spółki bez ograniczenia, całym swoim prywatnym majątkiem, solidarnie z resztą wspólników oraz z firmą. Jednak art. 31 projektu k.h. wprowadza zupełnie nową zasadę. Wierzyciel będzie mógł żądać spłaty długu spółki z majątku wspólnika dopiero wtedy, gdy uprzednio prowadzona egzekucja z majątku przedsiębiorstwa okaże się bezskuteczna. W praktyce będzie to oznaczać osłabienie pozycji wierzycieli spółki. Obecnie mogą oni dochodzić spłaty długu albo z majątku firmy, albo wspólników. Nie będą więc oni już dłużnikiem głównym wierzyciela spółki, a jedynie pomocniczym. W praktyce może to znacznie wydłużyć proces skutecznego dochodzenia spłaty długów — prognozuje Ewa Snowacka-Malec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane