Spór o koszty wciąż trwa

opublikowano: 03-04-2016, 22:00

Jak rozliczać w CIT wydatki ujęte w księgach rachunkowych — w tej sprawie NSA i fiskus mają inne zdania. Czas na wykładnię MF.

Prawo bilansowe i prawo podatkowe to dwie odrębne gałęzie prawa — stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku, wydanym w ubiegłym tygodniu. Orzeczenie to ma znaczenie dla sporu, który trwa od dość długiego czasu między podatnikami a organami podatkowymi. Mianowicie, czy sposób ujęcia kosztów dla celów rachunkowych ma znaczenie dla uwzględnienia ich w określonym czasie przy rozliczaniu podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

— Coraz częściej spotykane jest podejście: „jak rachunkowo, tak księgowo”, jako mniej prawdopodobne do zakwestionowania przez organy podatkowe — wyjaśnia Monika Lewandowska, doradca podatkowy w Crido Taxand. Przypomina, że problem bierze się z definicji pojęcia „dzień poniesienia kosztu”, zawartej w art. 15 ust 4d ustawy o CIT. Zgodnie z nią, jest to dzień, na który koszt ujęto w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury. Organy podatkowe interpretują ten przepis jako podporządkowujący powstanie kosztu podatkowego od jego uwzględnienia dla celów rachunkowych. Takie podejście powoduje kłopoty z rozliczaniem różnego rodzaju prowizji, opłat wstępnych, opłat za przystąpienie do umowy czy remontów, które niejednokrotnie zgodnie z polityką rachunkowości ujmowane są jako koszty rachunkowe w czasie. Jednak ustawa o CIT nie określa, że podejście księgowe wymusza podejście podatkowe i że koszt powinien być ujęty jako rachunkowy. Wymaga tylko, aby go ujęto w księgach.

— NSA stwierdził, że ustawa o CIT wcale nie żeni prawa bilansowego i podatkowego takv bardzo, jak chciałyby tego organy podatkowe — zwraca uwagę Monika Lewandowska.

Zdaniem sądu, ustawa odwołuje się jedynie do momentu wykonania ściśle określonej czynności związanej z prowadzeniem ksiąg rachunkowych, a nie do zasad ustalania poniesienia kosztu na podstawie przepisów prawa bilansowego (sygn. II FSK 182/14). Doradca z Crido Taxand podkreśla, że jest to kolejny pozytywny wyrok NSA w podobnych sprawach. Jej zdaniem, jednak dopiero doprecyzowanie przepisów albo wydanie przez ministra finansów interpretacji ogólnej ułatwiłoby życie podatnikom. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu