Sprzedaż Primarka lepsza od oczekiwań

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 24-01-2023, 09:52
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Świąteczny kwartał był udany dla Primarka, brytyjskiej sieci odzieżowej. Ostrzegła jednak, że  spodziewa się poważnego ograniczenia wydatków konsumentów w tym roku, informuje Reuters.

Cloud 9 Photography

Z danych zaprezentowanych przez Assiociated British Foods, spółkę matkę Primarka wynika, że przychody ze sprzedaży sieci wzrosły o 18 proc. rok do roku i wyniosły 3,15 mld GBP w okresie 16 tygodni do 7 stycznia. Uwzględniając stałe kursy wymiany walut wzrost sięgnął 15 proc.

AB Foods stwierdził, że wydatki konsumpcyjne okazały się w minionym kwartale bardziej odporne niż przewidywano na początku roku finansowego, jednak sytuacja zauważalnie się pogarsza.

Do tej pory handel Primarka był dobry na wszystkich naszych rynkach i wyprzedzał oczekiwania – napisano w komunikacie.

Jednak najwyższa od ponad czterech dekad inflacja w Wielkiej Brytanii, przekraczająca momentami 11 proc. w ujęciu rocznym mocno zubożyła społeczeństwo, które poszukuje tańszej alternatywy choćby dla codziennych zakupów spożywczych czy właśnie odzieży.

Przeszkody makroekonomiczne utrzymują się i mogą mieć poważny wpływ na wydatki konsumentów w nadchodzących miesiącach – ostrzegł AB Foods.

Całkowite przychody grupy AB Foods, która w portfolio posiada również duże firmy cukrownicze, spożywcze i rolnicze wyniosły 6,67 mld GBP rosnąc o 16 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane