Standard Chartered: bitcoin może zejść do zaledwie 5 tys. USD

Tadeusz Stasiuk, CNBC
opublikowano: 06-12-2022, 12:20
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zdaniem banku Standard Chartered istnieje spore ryzyko, że w przyszłym roku notowania bitcoina zejdą do poziomu 5 tys. USD, co oznaczałoby sięgającą 70 proc. korektę względem obecnych poziomów wyceny.

Christinne Muschi/Bloomberg

W raporcie zatytułowanym „Niespodzianki rynku finansowego w 2023 r.” Standard Chartered napisał, że wiele ryzyk nadal pozostaje niedoszacowanych przez inwestorów. Jednym z nich jest rynek kryptowalut, który ostatnio stał się miejscem wielu afer i przekrętów, potwierdzających jego spekulacyjny charakter. Wiszą nad nim też nowe uregulowania prawne.

Coraz więcej firm i giełd kryptograficznych ma niewystarczającą płynność, co prowadzi do kolejnych bankructw i załamania zaufania inwestorów do aktywów cyfrowych – ocenił Eric Robertsen, globalny szef badań w Standard Chartered Bank.

Podkreślił, że prognoza może być określona jako ekstremalna, niemniej jak najbardziej realna.

Brytyjski bank o zasięgu międzynarodowym uważa przy tym, że spadek ceny bitcoina zbiegnie się również z rajdem złota, szacując, że ten metal szlachetny ma potencjał do 30 proc. wzrostu do poziomu 2250 USD za uncję.

Bitcoin spadł już w tym roku o ponad 60 proc. po serii głośnych upadków projektów i firm kryptograficznych, w tym giełdy kryptowalut FTX, która złożyła wniosek o upadłość.

Podobnie niedźwiedzie poglądy odnośnie bitcoina przedstawił znany inwestor Mark Mobius, choć on spodziewa się nieco mniejszej przeceny, do około 10 tys. USD. Obecnie bitcoin kwotowany jest na pułapie około 17 tys. USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane