EBC: bitcoin jest „sztucznie wspierany”, nie będzie miał znaczenia

opublikowano: 30-11-2022, 14:24
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Europejski Bank Centralny na swoim blogu skrytykował wyjątkowo bezpardonowo najpopularniejszą kryptowalutę, informuje Reuters.

Ostatnia stabilizacja kursu bitcoina, to „sztucznie wywołane ostatnie tchnienie przed ruszeniem w drogę do utraty znaczenia”, napisali na blogu EBC Ulrich Bindseil i Juergen Schaff.

- Dużym inwestorom w bitcoina najbardziej zależy aby utrzymać euforię – głosi wpis. – Na koniec 2020 roku pojedyncze spółki zaczęły promować bitcoina. Niektóre fundusz venture capital nadal w niego mocno inwestują – dodaje.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Reuters zwrócił uwagę, że autorzy nie podali żadnego konkretnego dowodu manipulacji kursem bitcoina. Najpopularniejsza kryptowaluta straciła 75 proc. wartości przez rok i od połowy czerwca jej kurs utrzymuje się w pobliżu 17 tys. USD.

Autorzy wpisu na blogu EBC zwracają uwagę, że obecność na rynku bitcoina firm zarządzających aktywami, operatorów płatności, ubezpieczycieli i banków „sugeruje indywidualnym inwestorom, że inwestycja w bitcoina jest rozsądna”.

- Branża finansowa powinna być świadoma długoterminowych szkód z promowania inwestycji w bitcoina pomimo osiąganych krótkoterminowych zysków – napisali Bindseil i Schaff.

Autorzy wpisu na blogu EBC podkreślili także, aby nie traktować objęcia bitcoina regulacją jako jego zatwierdzenie.

- Ponieważ Bitcoin wydaje się nie być odpowiedni ani jako system płatniczy, ani jako forma inwestycji, nie powinien być traktowany jako taki pod względem regulacyjnym, a tym samym nie powinien być legitymizowany – twierdzą Bindseil i Schaff.

W środę bitcoin drożeje o 2,4 proc. do 16852,34 USD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane