Start-upy na ostatniej prostej

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 27-03-2017, 22:00

Innowatorzy mają tylko miesiąc na dopracowanie pomysłów zgłoszonych do platform startowych. Najlepsi dostaną 800 tys. zł

Dzięki unijnym funduszom z programu operacyjnego Polska Wschodnia (POPW) na tzw. ścianie wschodniej przybywa start-upów. Gracze z sektora MSP chętnie lokują swój biznes na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Podlasiu, w Świętokrzyskiem oraz na Warmii i Mazurach. Szansę na rozwój nowatorskich firm w tym makroregionie oferuje poddziałanie 1.1.1 POPW („Platformy startowe dla nowych pomysłów”). W ich ramach w minionym roku młode, przedsiębiorcze osoby, które nie ukończyły jeszcze 35 lat, zgłosiły łącznie ponad 2 tys. pomysłów. Zainteresowani przychodzili z nimi do platform działających w trzech miastach — Białymstoku (Hub of Talents), Kielcach (TechnoparkBiznesHub) i Lublinie (Connect).

STO FIRM ZE WSPARCIEM: Zdaniem Patrycji Klareckiej, prezesa PARP, może się okazać, że nie każdy rozwijany projekt ma potencjał, aby zaistnieć na rynku. Zakłada, że dofinansowanie unijne z poddziałania 1.1.2 POPW otrzyma co najmniej 100 start-upów.
Wyświetl galerię [1/2]

STO FIRM ZE WSPARCIEM: Zdaniem Patrycji Klareckiej, prezesa PARP, może się okazać, że nie każdy rozwijany projekt ma potencjał, aby zaistnieć na rynku. Zakłada, że dofinansowanie unijne z poddziałania 1.1.2 POPW otrzyma co najmniej 100 start-upów. Marek Wiśniewski

— Spośród blisko 2,3 tys. przedsięwzięć wybrano 200 najlepiej rokujących inicjatyw biznesowych. Eksperci oceniali przede wszystkim innowacyjność oraz potencjalnąrentowność projektów, na bazie których powstają start-upy — podkreśla Patrycja Klarecka, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Szefowa PARP zwraca uwagę, że choć większość koncepcji pochodzi ze wschodniej Polski, to jednak przedstawiciele młodego biznesu z innych regionów również mają silną reprezentację. Są autorami aż 41 proc. projektów na platformie Hub of Talents, blisko 39 proc. przedsięwzięć na Connect i 46 proc. na TechnoparkBiznesHub. Są też zagraniczne inicjatywy, które pochodzą głównie od osób z Białorusi, Ukrainy, Rosji i Łotwy.

— Wszyscy młodzi przedsiębiorcy, których pomysły otrzymały pozytywną rekomendację platform, mogą ubiegać się do 21 lipca o dofinansowanie z poddziałania 1.1.2 „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej” POPW. Pojedyncza dotacja może wynieść maksymalnie 800 tys. zł — zwraca uwagę Patrycja Klarecka.

Uwaga na detale

Warto podkreślić, że przychylna opinia ekspertów z platformy jest ważna tylko przez trzy miesiące. Dlatego niezwłocznie po zakończeniu etapu inkubacji należy wnioskować o grant. Na czym polega jego specyfika? Przypomnijmy: w każdej platformie działają jednostki naukowe, duże przedsiębiorstwa, fundusze venture capital, prywatni inwestorzy i akceleratory. Udzielają oni wsparcia w obszarze dopracowywania produktów. Jeżeli zgłoszona propozycja biznesowa zostanie pozytywnie oceniona przez zespół ekspertów, to pomysłodawca zakłada działalność gospodarczą w formule spółki kapitałowej — akcyjnej lub z o.o. Od tego momentu uczestniczy w programie inkubacyjnym, którego celem będzie przygotowanie zweryfikowanego przez rynek rentownego modelu biznesowego. Na tym etapie młodzi przedsiębiorcy nie dostają wsparcia finansowego. Mogą natomiast liczyć na pomoc w postaci m.in. usług księgowych, doradczych, prawnych, a także specjalistycznych, dobieranych przez opiekunów start-upów do specyfiki konkretnych pomysłów. Program inkubacji nie powinien trwać dłużej niż dziesięć miesięcy. Co ważne, wszystkie start-upy muszą go zrealizować najpóźniej do końca kwietnia. W tym roku PARP nie przewiduje już nowego naboru wniosków z działania 1.1.1 POPW.

Szczęśliwa setka

Prezes rządowej agencji zauważa, że 200 start-upów ukończy program inkubacji, jednak nie mają one pewności otrzymania pozytywnej rekomendacji platformy.

— Może się okazać, że nie każdy projekt ma potencjał, aby zaistnieć na rynku. Zakładamy, że minimum 100 start-upów otrzyma dofinansowanie unijne z poddziałania 1.1.2 POPW i będą się dalej rozwijać w makroregionie Polski Wschodniej — szacuje Patrycja Klarecka. PARP pomaga innowatorom w promocji ich projektów. Nie wiadomo jeszcze, czy ten rodzaj wsparcia będzie kontynuowany w POPW w kolejnych latach. Wszystko będzie zależeć od tego, jakie efekty przyniesie jego obecny pilotaż.

Kluczem innowacyjność

Jakub Niewiarowski, który współpracuje z Białostockim Parkiem Naukowo- -Technologicznym w ramach platformy „Hub of Talents”, jest pomysłodawcą narzędzia do szybkiego prototypowania obwodów drukowanych. Tomasz Rusiecki, specjalista w tym obszarze z firmy Experteam, uważa, że urządzenie przyspieszy pracę działów badawczo-rozwojowych. Warto podkreślić, że dzięki szybkiemu prototypowaniu start-upy zyskują możliwości dostępne wcześniej tylko dla dużego przemysłu. Z takiej opcji nie omieszkała skorzystać spółka Jakuba Niewiarowskiego — Tronitech z Białegostoku. Kolejny ciekawy projekt narodził się w platformie Connect. Chodzi o przedsięwzięcie, którego autorem jest Jakub Lachowski, prezes firmy Plantalux. Wymyślił on technologię wspomagania wzrostu roślin pod uprawami szklarniowymi. Obecnie wraz z zespołem pracuje nad aplikacją, która zapewni większą kontrolę nad procesem wzrostu roślin.

— Będzie ona wykorzystywać wiele czujników do pomiaru m.in. wilgotności i temperatury powietrza, poziomu dwutlenku węgla i nasłonecznienia — wyjaśnia Jakub Lachowski. Jego firma specjalizuje się w technologii doświetlenia roślin.

— Dzięki współpracy z japońskim Citizen oraz spółką Hodowla Roślin Strzelce stworzyliśmy lampę wyposażoną w najnowszej generacji diody LED COB. Dobranie optymalnego spektrum światła, niezbędnego do prawidłowego przebiegu fotosyntezy, pozwoliło trzykrotnie obniżyć koszt produkcji w szklarniach — mówi z dumą prezes Plantaluksu.

Jest przekonany, że połączenie obu wspomnianych przedsięwzięć pozwoli zbudować kompletny system zarządzania oświetleniem w szklarni, a w praktyce taniej i szybciej produkować żywność oraz łatwiej synchronizować daty zbiorów z terminami dostaw do klientów. Polski Instytut Badań i Rozwoju wysoko ocenił innowacyjność lubelskiej firmy. Dzięki temu Plantalux będzie mógł ubiegać się o dotację z poddziałania 1.1.2 POPW.

65,6 mln zł Tyle wynosi budżet konkursu z grantami w ramach poddziałania 1.1.2 POPW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy