Stawki czynszu pójdą w górę

opublikowano: 02-04-2018, 22:00

Najemcy w Polsce płacą mniej niż w innych krajach Europy. W 2018 r. zaczniemy gonić Zachód.

Jak pokazują wyniki raportu „Indeks czynszów w nieruchomościach logistycznych”, opublikowanego w 2018 r. przez Prologis, w ostatnich trzech latach stawki czynszów efektywnych na rynkach europejskich systematycznie rosły. Według prognoz rok 2018 będzie w Europie najlepszym od dekady — ze wzrostem 2,5 proc. Polska również będzie podążała za tym trendem, ale wolniej i startując z najniższego poziomu czynszów na starym kontynencie.

Koszty działania firm logistycznych mogą wzrosnąć m.in. z uwagi na powolny wzrost czynszów najmu magazynów — uważa Beata Hryniewska, dyrektor działu wynajmu powierzchni przemysłowo-logistycznych CBRE.
Zobacz więcej

ŁAŃCUCH DOSTAW

Koszty działania firm logistycznych mogą wzrosnąć m.in. z uwagi na powolny wzrost czynszów najmu magazynów — uważa Beata Hryniewska, dyrektor działu wynajmu powierzchni przemysłowo-logistycznych CBRE. Fot. ARC

— Mimo sprzyjających warunków rynkowych i rozwijającej się gospodarki Polska ma najniższe czynsze efektywne wśród wszystkich rozwiniętych gospodarek na świecie. To głównie efekt kryzysu gospodarczego z 2009 r., który mocno wstrząsnął branżą magazynową. Koniunktura na tym rynku nie wróciła do dawnej kondycji — komentuje Paweł Sapek, prezes Prologis w Polsce.

Mniej niż 3 EUR

Według Colliers International, czynsze w 2017 r. były zbliżone do stawek w poprzedniego roku. W 7 z 12 badanych regionów cena najmu nie przekraczała 3 EUR za mkw. miesięcznie.

— Czynsze pozostają stabilne i nie różnią się zbyt mocno między regionami. Najniższe stawki obowiązują w warszawskiej strefie II i III (1,9-2,9 EUR za mkw./mc) oraz na Górnym Śląsku (2,0-2,6 EUR za mkw./ mc). Najwięcej — 2,6-4,0 EUR za mkw./mc — trzeba zapłacić w Warszawie i Krakowie. W najbliższej przyszłości możemy się jednak spodziewać wzrostu stawek najmu, co będzie spowodowane rosnącym popytem na magazyny w miastach, malejącą podażą terenów inwestycyjnych i bardzo szybko rosnącymi kosztami wykonawstwa — mówi Tomasz Kasperowicz, senior partner w Colliers International, dyrektor działu powierzchni logistycznych i przemysłowych.

Według raportu Prologis już w 2017 r. można było zaobserwować pierwsze zwyżki stawek czynszowych — największe w okolicach Łodzi i Poznania (o około 5 proc.). Na Górnym Śląsku stawki wzrosły o 2,5-5 proc.

Nominalne i efektywne

Zdaniem szefa Prologis w Polsce, ważna jest również niska transparentność transakcji na rynku nieruchomości przemysłowych. W Polsce są duże dysproporcje między wysokością czynszu nominalnego, czyli wyjściową stawką oferowaną przez właściciela nieruchomości, a czynszem efektywnym, który uwzględnia wszelkie okresy zwolnienia od opłat oraz inne rabaty i gratisy proponowane przez dewelopera na początku umowy najmu.

— To przekłamuje obraz rynku i sprawia, że jest on mało transparentny. W konsekwencji najemcom trudno porównywać dostępne oferty, a inwestorom realnie oceniać wartość i rentowność inwestycji — podkreśla Paweł Sapek.

Lepiej, czyli gorzej

Podwyżki czynszów magazynowych mogą pozytywnie wpłynąćna kondycję inwestorów, ale budzą niepokój klientów z sektora logistycznego. Polska jest bardzo atrakcyjnym rynkiem dla przedstawicieli tej branży. Nasz kraj wypada lepiej niż inne państwa europejskie aż w trzech z pięciu czynników badanych w raporcie CBRE i Panattoni „Logistics Confidence Index Poland 2017”. 75 proc. respondentów docenia Polskę za niższe niż w innych krajach UE koszty prowadzenia biznesu, 64 proc. za atrakcyjne możliwości lokalizacji inwestycji, a 45 proc. za kwalifikacje pracowników. Ponad połowa przedstawicieli łańcucha dostaw obawia się jednak, że 2018 będzie trudniejszy niż poprzedni rok.

— Wśród trzech pozytywnie ocenionych czynników są dwa, które w tym roku i kolejnych latach będą sporym wyzwaniem dla przedstawicieli sektora logistycznego i łańcucha dostaw. To koszty działania i pracownicy. Pierwsze mogą wzrosnąć przede wszystkim z uwagi na wprowadzenie w życie nowych przepisów dotyczących delegowania pracowników i powolny wzrost czynszów najmu magazynów. Po drugie, w tym roku będziemy mieć do czynienia z nasileniem deficytu pracowników w logistyce magazynowej i transporcie. Obawa przedsiębiorców, że kolejne miesiące będą trudniejsze, jest uzasadniona. Znaczenie i udział polskiej logistyki w Unii Europejskiej będą jednak rosły — mówi Beata Hryniewska, dyrektor działu wynajmu powierzchni przemysłowo-logistycznych CBRE. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Stawki czynszu pójdą w górę