Steinmeier: postawa Rosji uległa wyraźnej zmianie

PAP
opublikowano: 07-06-2014, 18:59

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier ocenił, że postawa Rosji w konflikcie o Ukrainę uległa wyraźnej zmianie. Ostrzegł władze w Kijowie przed stosowaniem zbyt radykalnych środków w operacjach przeciwko prorosyjskim separatystom.

"Nie wolno dopuścić do tego, by w wyniku (zbyt radykalnych) operacji wojskowych we wschodniej Ukrainie na stronę separatystów przeszło jeszcze więcej osób" - powiedział Steinmeier w wywiadzie dla niedzielnego wydania dziennika "Tegesspiegel". W obecnej napiętej sytuacji rozsądek nakazuje, by środki militarne stosowane były "ostrożnie i z umiarem" - zaznaczył szef niemieckiej dyplomacji.

Redakcja opublikowała w sobotę na swojej stronie internetowej fragment rozmowy.

Steinmeier wezwał Rosję do większego zaangażowania się w proces stabilizacji Ukrainy. "Bardzo ważne byłoby publiczne poparcie przez Moskwę jedności terytorialnej Ukrainy i odrzucenie wszelkich działań zmierzających do odłączenia (części terytorium)" - zaznaczył polityk współrządzącej SPD. Jak podkreślił, obie strony muszą wspólnie zabezpieczyć granicę przed transportem broni i ludzi z Rosji na Ukrainę. Steinmeier ocenił, że postawa Rosji w konflikcie o Ukrainę uległa "wyraźnej zmianie".

Ukraińskie wojsko i Gwardia Narodowa od dwóch miesięcy prowadzą na wschodzie kraju operację zbrojną przeciwko prorosyjskim separatystom, którzy dążą do oderwania obwodów donieckiego i ługańskiego od reszty Ukrainy. W walkach zginęło już kilkaset osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane