Stopy w Australii bez zmian

opublikowano: 05-04-2016, 07:31

Podczas wtorkowego posiedzenia australijskie władze monetarne utrzymały dotychczasowy poziom stóp procentowych, donosi Bloomberg. Decyzja okazała się zgodna z oczekiwaniami większości ekonomistów.

Australijski Bank Rezerw zachował główną gotówkową stopę benchmarkową na rekordowo niskim poziomie 2 proc. 

Glenn Stevens, prezes RBA uzasadniając decyzję stwierdził, że „… w obecnych okolicznościach odradzająca się lokalna waluta może komplikować dostosowanie gospodarki i utrudniaj jej przechodzenie w stronę nowych czynników wzrostu. Australijski dolara okazał się w marcu najmocniejszą walutą spośród grupy 10 głównych światowych walut, zyskując 7 proc.

Wpływ na zachowawczą postawę władz monetarnych miały też dane makro.

Wzrost zatrudnienia okazał się niewystarczający do utrzymania spadkowego trendu w przypadku bezrobocia na satysfakcjonującym poziomie, podczas gdy zaufanie konsumentów i biznesu pozostały nerwowe – ocenia Justin Tyler, starszy manager inwestycyjny w Aberdeen Asset Management. Analityk podkreśla, że słabszy wzrost wynagrodzeń może co prawa z jednej strony zachęcać przedsiębiorców do tworzenia nowych miejsc pracy, jednak z drugiej strony, umocnienie „aussie” (tak potocznie zwany jest dolar australijski) może ograniczać takie działania.

Decyzja RBA z miejsca wpłynęła na wycenę australijskiej waluty, która wzmocniła się w relacji do amerykańskiego dolara do poziomu 76 centów. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane