Strefa euro przyciąga sporo kapitału

Reuters, Magda Kozmana
opublikowano: 23-08-2002, 00:00

W ostatnich miesiącach napływ kapitału, w postaci inwestycji bezpośrednich i portfelowych, do 12 państw strefy euro był większy od odpływu. Także w porównaniu z ubiegłym rokiem z Europy uciekło w ciągu sześciu miesięcy tego roku znacznie mniej środków. Pomogło to w umocnieniu wspólnej europejskiej waluty. Trend został odwrócony w czerwcu, kiedy odpływ przewyższył wpływy o 1,3 mld EUR (5,3 mld zł) — wynika z danych Europejskiego Banku Centralnego, kierowanego przez Wima Duisenberga. Jednak jest to tylko chwilowa zmiana.

— Rynek kapitałowy w Stanach Zjednoczonych nie jest tak atrakcyjny, jak bywał. Amerykańskie stopy procentowe są niskie, dlatego strefa euro jest nieco bardziej atrakcyjna — uspokaja Christoph Weil, analityk Commerzbanku.

Euro powinno więc pozostać mocne. W 2001 r. analitycy winę za słabość wspólnej waluty upatrywali w odpływie kapitału z Europy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters, Magda Kozmana

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Strefa euro przyciąga sporo kapitału