Streżyńska: spory abonenta z operatorem będzie rozstrzygać UKE

(Marek Druś)
opublikowano: 14-09-2006, 17:10

Zapis o rozstrzyganiu przez UKE sporów między abonentem a operatorem będzie korzystny dla obu stron, zapowiada Anna Streżyńska.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńska powiedziała w czwartek PAP, że zapis o rozstrzyganiu przez UKE sporów między abonentem a operatorem, zawarty w przygotowywanej noweli Prawa telekomunikacyjnego, będzie korzystny dla obu tych stron.

Według Streżyńskiej, takie rozwiązanie umożliwi w nagłych przypadkach szybkie i administracyjne uzyskanie decyzji w sporze klienta indywidualnego z operatorem - "bez chodzenia do sądu, wydawania pieniędzy na prawników i oczekiwania na werdykt".

"Oczekuję dużego sporu ze środowiskami operatorskimi i legislatorami, którzy będą uważali, że wszystkie spory należą do kompetencji sądów powszechnych. Rozstrzyganie sporów ma być efektywne, a nie ma być określone przez z góry narzucone zasady", powiedziała PAP Streżyńska.

Ministerstwo Transportu oraz UKE opracowały projekt nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego. Zakłada on rozszerzenie ochrony konsumenta i wprowadzenie "elastyczniejszej metody rozstrzygania sporów zarówno pomiędzy operatorem a konsumentami, jak i pomiędzy samymi operatorami"; przewiduje też ochronę usług teleinformatycznych (m.in poczty elektronicznej) oraz usprawnienie mechanizmów regulacyjnych, jakimi posługuje się prezes UKE.

Jak wyjaśniła prezes UKE, w ramach usprawnienia tych mechanizmów w nowelizacji ustawy ma znaleźć się zapis o wzmocnieniu kar i sposobów ich egzekucji. Według Anny Streżyńskiej, Prawo telekomunikacyjne po przyjęciu tego zapisu miałoby się stać äbardziej nieuchronne i restrykcyjneö, co ułatwiłoby jego przestrzeganie.

Według nieoficjalnych informacji PAP, nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego prawdopodobnie trafi do Sejmu jako projekt rządowy w listopadzie br.

Wcześniej, prawdopodobnie w październiku, do Sejmu może trafić popierana przez resort sprawiedliwości tzw. mała nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego, ograniczająca się wyłącznie do przedłużenia okresu przechowywania bilingów telekomunikacyjnych z obecnych 2 do 5 lat. Projekt takiej nowelizacji, zgłoszony jako poselski projekt PiS, został odrzucony przez Sejm na początku września.

źródło PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane