Superfund TFI: Zielony poniedziałek

Jerzy Nikorowski
opublikowano: 23-11-2009, 18:17

Niewielu inwestorów mogło poskarżyć się na  złe zakończenie dzisiejszej sesji. Wzrosty odnotowały aktywa w kilku segmentach: akcje, dług i surowce. Tymczasem wzrosty na GPW nie zbiegły się z wolumenem, który zaledwie osiągnął poziom 1,2 mld zł, choć wiele spółek z WIG20 rosło w  tempie ponad 3-proc.

Ostatecznie WIG20 rósł o 2,73 proc., mWIG40 o skromne 0,95 proc., a sWIG80 o 1,10 proc. Zdecydowanie lepsze nastroje widać obecnie na rynku terminowym, każda z trzech dostępnych serii na WIG20 dyskontuje coraz wyższe tempo wzrostów w przyszłości.

Hitem dnia znów było złoto, które w porywach rosło o ponad 2 proc., co oznacza o ponad 23 USD więcej za ozt. Za tak dobre nastroje na rynkach w głównej mierze odpowiedzialne są dwa wydarzenia. Jednym z nich była konferencja szefa ECB w Madrycie, gdzie z reguły pragmatyczny Jean-Claude Trichet tym razem zmienił ton wypowiedzi,  sugerując, że wchodzimy w okres stabilizacji na poziomie gospodarki realnej.  Opinia ta dobrze wpisuje się w kontekst piątkowej wypowiedzi szefa ECB, kiedy zasugerował on stopniowe wycofywanie się ECB z transakcji dofinansujących banki komercyjne w Eurolandzie, gdyż ruch ten jedynie jest możliwy w sytuacji, która nie zagraża stabilności systemu finansowego. 

Kolejnym wydarzeniem, które rozgrzało serca inwestorów, była publikacja danych z amerykańskiego rynku nieruchomości. Sprzedaż domów na rynku wtórnym w Stanach Zjednoczonych wzrosła o ponad 10 proc. w ujęciu miesięcznym zamiast oczekiwanych 2 proc. Cały czas inwestorzy powinni jednak mieć na uwadze fakt, że takie wzrosty sprzedaży nieruchomości zależne są od rządowej kroplówki, która w pewnym - bardziej lub mniej oddalonym momencie - zostanie odłączona.

Na rynku walutowym nastroje były znacznie bardziej stonowane. Złoty pozostaje bez większych zmian w wyczekiwaniu na czwartkową wypłatę dywidendy PZU. Pojawiły się opinie, że podaż złotego w takiej wysokości może poruszyć walutą. Z kolei informacja o zabezpieczających pozycjach Eureko już wcześniej przetaczała się przez rynek, co może wskazywać na to, że rozliczenie już się odbyło na rynku terminowym.

Kilka czynników może wskazywać na przesadzony optymizm dzisiejszej sesji. Jednym z nich jest poziom EUR/USD, gdyż eurodolar pozostał pod górnym ramieniem trójkąta - i choć formacja ta najczęściej przemawia za kontynuacją trendu, w dalszym ciągu cena 1,5012 z września na EUR/USD nie została osiągnięta. Stawia to pod znakiem zapytania optymizm na rynku surowców porównywalny do połowy lata 2008 r.

Jerzy Nikorowski
Analityk, pracownik departamentu zarządzania Superfund TFI

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jerzy Nikorowski

Polecane